Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są efekty miejskiego programu in-vitro w Tarnowie. Na świat przyszło pierwsze dziecko, a kilka kobiet jest w ciąży

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Na świat przyszło pierwsze dziecko dzięki miejskiemu programowi in vitro. Kolejnych siedem tarnowianek jest w ciąży.
Na świat przyszło pierwsze dziecko dzięki miejskiemu programowi in vitro. Kolejnych siedem tarnowianek jest w ciąży. Pexels/MART PRODUCTION
Z nowo narodzonego dziecka cieszy się pierwsza para, która skorzystała z dofinansowania zabiegu in-vitro w ramach programu organizowanego przez tarnowski magistrat. Kolejnych kilka kobiet, u których wykonano procedury zapłodnienia pozaustrojowego, spodziewa się dziecka.

Miejski program in-vitro w Tarnowie realizowany jest już od ponad roku. Pierwsze zgłoszenia par pragnących mieć dziecko zostały przyjęte w lipcu 2022 roku. W ostatnich tygodniach do Centrum Usług Społecznych, które koordynuje miejski program in-vitro w Tarnowie trafiło pierwsze podsumowanie jego efektów.

- Mamy jedno urodzenie, a kolejnych siedem kobiet jest w ciąży - przekazała Dorota Krakowska, dyrektorka CUS. - Bardzo się cieszymy, że program przynosi pierwsze efekty, bo każde narodziny dziecka należy przyjmować z radością - dodaje.

Krakowskie kliniki oblegane przez tarnowianki

Z pomysłem, aby z miejskiej kasy finansowane były zabiegi in-vitro wyszedł komitet obywatelski, założony przez lokalnych działaczy lewicy, którzy zebrali ponad 600 podpisów poparcia pod inicjatywą. Końcem stycznia 2022 roku tarnowscy radni przyjęli program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Tarnowa.

Program mógł jednak ruszyć dopiero po wyłonieniu podmiotów medycznych, które zajęły się realizacją miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in-vitro. W konkursie miasto wybrało cztery kliniki z Krakowa, a także po jednej z Rzeszowa i z Chęcin z województwa świętokrzyskiego.

Zainteresowaniem par z Tarnowa cieszą się jednak tylko dwie kliniki ze stolicy Małopolski.

- Jest do nich nawet więcej zgłoszeń, niż mogą przebadać. Do innych wyłonionych w konkursie podmiotów jeszcze nikt się nie zgłosił - przyznaje dyrektor Krakowska.

Dodaje, że duże zainteresowanie dwoma krakowskimi klinikami może wiązać się z tym, że pracują w nich lekarze, którzy przyjmują pacjentki również w Tarnowie i są znani z dużej skuteczności w walce z niepłodnością.

Będą zmiany w tarnowskim programie?

W związku z nikłym zainteresowaniem pozostałych klinik urzędnicy rozważają zmiany w programie od przyszłego roku.

- Początkiem nowego roku będziemy robić analizy i ewentualnie dokonamy zmian w programie. Zastanowimy się, czy niewykorzystane do tej pory środki przełożymy do wykorzystania w tych dwóch najbardziej obleganych placówkach tak, aby dać szanse leczenia jak największej liczbie pacjentek z Tarnowa - podkreśla Dorota Krakowska.

W tym roku z programu mogą skorzystać w sumie 42 pary, a do 2026 roku dofinansowaniem ma zostać objętych 180 par.

Miasto na realizację programu w ciągu pięciu lat wyda 900 tysięcy złotych. Każdej parze uczestniczącej w programie zostanie dofinansowana jedna próba zapłodnienia, w wysokości maksymalnie do 5 tys. zł. Przydzielaniem dofinansowania zajmie się Centrum Usług Społecznych. Prognozuje się, że dzięki programowi na świat przyjdzie 54 dzieci.

Z programu mogą skorzystać mieszkańcy Tarnowa, którzy spełnią określone kryteria wiekowe. Kobiety nie mogą mieć mniej niż 20 lat i więcej niż 42, a mężczyźni, aby zakwalifikować się do dofinansowania, muszą być w przedziale wiekowym 20-50 lat.

Podobny program realizowany jest również m.in. w Krakowie. W ubiegłym roku skorzystało z niego 201 par, co przyczyniło się do narodzin 19 dzieci.

Tarnowski program in-vitro realizują:

  • Artvimed-Chrobry Sp. z o.o., sp. k. - ul. Czyżówka 14, 30-526 Kraków, tel. 12 661 30 30 - szczegóły
  • Krakovi Sp z o.o., sp. k.- ul. Racławicka 4a/6, 30-075 Kraków, tel. 12 442 01 68 - szczegóły
  • Centrum zdrowia Kielce Sp. z o.o.- ul. Podzamcze 45, 26-060 Chęciny, tel. 41 36 95 555 - szczegóły
  • Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności- al. 29 Listopada 155c, 31-406 Kraków, tel. 12 665 37 77 - szczegóły
  • PARENS sp. z o.o. - ul. Podwisłocze 21, 35-309 Rzeszów, tel. 509 108 109 - szczegóły
  • Centrum medyczne Macierzyństwo Sp. z o.o., sp. k.- ul. Białoprądnicka 7a, 31-221 Kraków, tel. 600 407 907 - szczegóły

Najlepsi ratownicy w kraju pracują w tarnowskim pogotowiu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto