Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski program in-vitro w Tarnowie. Wykonano kilka procedur zapłodnienia pozaustrojowego. W tym roku o pomoc może starać się ponad 40 par

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W tym roku z dofinansowania zabiegu in-vitro mogą skorzystać 42 pary
W tym roku z dofinansowania zabiegu in-vitro mogą skorzystać 42 pary pexels
Minęło pół roku, od kiedy w Tarnowie uruchomiono finansowany przez miasto program in-vitro. Do tej pory skorzystało z niego kilka par. W tym roku miasto dofinansuje w sumie 42 procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Miejski program in-vitro działa w Tarnowie od połowy 2022 roku. W pierwszych miesiącach zgłosiło się do niego kilkadziesiąt par. Ostatecznie przeprowadzono trzy procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

- Kilka kolejnych zostało przełożonych na ten rok - mówi Dorota Krakowska, dyrektor Centrum Usług Społecznych, które koordynuje miejski program in-vitro w Tarnowie

.

Dzięki programowi może się urodzić 54 dzieci

Z programu mogą skorzystać mieszkańcy Tarnowa, którzy spełnią określone kryteria wiekowe. Kobiety nie mogą mieć mniej niż 20 lat i więcej niż 42, a mężczyźni, aby zakwalifikować się do dofinansowania, muszą być w przedziale wiekowym 20-50 lat.

Miasto na realizację programu w ciągu pięć lat wyda 900 tysięcy złotych. Każdej parze uczestniczącej w programie zostanie dofinansowana jedna próba zapłodnienia, w wysokości maksymalnie do 5 tys. zł. Przydzielaniem dofinansowania zajmie się Centrum Usług Społecznych. Prognozuje się, że dzięki programowi na świat przyjdzie 54 dzieci.

Realizacją programu zajmuje się pięć placówek medycznych, które zostały wyłonione przez miasto w drodze konkursu. Są to cztery kliniki z Krakowa, a także po jednej z Rzeszowa i z Chęcin.

Ponad 200 tys. złotych na in-vitro w 2023 roku

W tym roku miasto dofinansuje po jednej procedurze zapłodnienia pozaustrojowego dla 42 par.

- Muszą się zgłaszać w tej sprawie bezpośrednio do placówek medycznych realizujących program - zaznacza dyrektor Krakowska.

Tarnowski program in-vitro realizują:

  • Artvimed-Chrobry Sp. z o.o., sp. k. - ul. Czyżówka 14, 30-526 Kraków, tel. 12 661 30 30 - szczegóły
  • Krakovi Sp z o.o., sp. k.- ul. Racławicka 4a/6, 30-075 Kraków, tel. 12 442 01 68 - szczegóły
  • Centrum zdrowia Kielce Sp. z o.o.- ul. Podzamcze 45, 26-060 Chęciny, tel. 41 36 95 555 - szczegóły
  • Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności- al. 29 Listopada 155c, 31-406 Kraków, tel. 12 665 37 77 - szczegóły
  • PARENS sp. z o.o. - ul. Podwisłocze 21, 35-309 Rzeszów, tel. 509 108 109 - szczegóły
  • Centrum medyczne Macierzyństwo Sp. z o.o., sp. k.- ul. Białoprądnicka 7a, 31-221 Kraków, tel. 600 407 907 - szczegóły

In vitro przeszło, naprotechnologia nie

Z pomysłem, aby z miejskiej kasy finansowane były zabiegi in-vitro w 2021 roku wyszedł komitet obywatelski, założony przez lokalnych działaczy lewicy, którzy zebrali ponad 600 podpisów poparcia pod inicjatywą. Końcem stycznia ubiegłego roku tarnowscy radni przyjęli program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Tarnowa.

W odpowiedzi komitet obywatelski, którego członkowie związani są m.in. ze stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, złożyli propozycję dofinansowania leczenia niepłodności u bezdzietnych małżeństw z Tarnowa metodą naprotechnologii, która w przeciwieństwie do in vitro nie budzi u katolików wątpliwości etycznych i moralnych.

Projekt uchwały nie został jednak poddany pod głosowanie podczas obrad rady miejskiej, ponieważ nie spełniał odpowiednich wymogów prawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto