Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Najmniejsze miejscowości pod Tarnowem, Bochnią, Brzeskiem i Dąbrową Tarnowską. W każdej z tych wiosek mieszka mniej niż setka osób! [TOP 11]

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Wsi sielska, anielska. Oto 11 najmniejszych miejscowości regionu tarnowskiego
Wsi sielska, anielska. Oto 11 najmniejszych miejscowości regionu tarnowskiego Piotr Wróbel/DRONeye, Google Street View
Masz już dość miasta, chcesz rzucić wszystko i wyjechać na wieś? Jeśli tak, to najlepiej gdzieś na ubocze, gdzie króluje cisza i spokój. W okolicach Tarnowa, Bochni, Brzeska oraz na Powiślu znaleźć można maleńkie wioski, których wszyscy mieszkańcy zmieściliby się w jednym typowym miejskim bloku. Które miejscowości są w tym gronie?

Zobacz ranking TOP 11 najmniejszych miejscowości regionu tarnowskiego. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Spis treści

Według ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych - wieś to jeden z rodzajów miejscowości wiejskich, obok przysiółka, osady, kolonii. Charakteryzuje się zwartą lub rozproszoną zabudową oraz istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadających statusu miasta.

Ile jest wsi w regionie tarnowskim?

Takich miejscowości, według Głównego Urzędu Statystycznego w Małopolsce jest 1835. Co ciekawe, najwięcej wsi, bo aż 31, znajduje się w gminie Bochnia.

W całym regionie tarnowskim znajduje się kilkaset wsi:

  • w powiecie tarnowskim - 177
  • w powiecie bochenskim – 100
  • w powiecie dąbrowskim - 78
  • w powiecie brzeskim – 79

W sumie daje to aż 425 miejscowości.

Atuty życia na wsi w regionie tarnowskim

Od lat w Tarnowie obserwowany jest trend migracji z miasta do okolicznych miejscowości. Kogo nuży miejski zgiełk i mieszkanie w bloku, decyduje się na budowę domu na wsi lub kupno domu z drugiej ręki i przystosowanie go na własne potrzeby.

Im dalej od miasta, tym łatwiej znaleźć spokój, piękne krajobrazy, przestrzeń i powietrze wolne od smogu. Takie atuty mają najmniejsze miejscowości regionu.

Ilu mieszkańców mają najmniejsze miejscowości w okolicach Tarnowa, Bochni, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej?

Okazuje się, że w powiatach tarnowskim, bocheńskim, brzeskim i dąbrowskim mamy całkiem sporo wiosek, w których liczba mieszkańców jest niższa niż sto osób. To znacznie mniej, niż liczba lokatorów w typowym tarnowskim bloku. Ci z najmniejszych miejscowości zmieściliby się nawet na raz do jednego autobusu komunikacji miejskiej. Dane o liczbie mieszkańców pochodzą z GUS.

Dodatkowym atutem małych miejscowości są znacznie niższe na peryferiach regionu ceny nieruchomości niż na terenach typowo podmiejskich.

Nowy blok komunalny w Tarnowie prawie gotowy. Kto w nim zamieszka?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto