Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obłoki srebrzyste nad Tarnowem. Wyjątkowe zjawisko na niebie uchwycone przez Zbigniewa Stańczyka

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Obłoki srebrzyste uchwycone tuż przed wschodem słońca w Szynwałdzie
Obłoki srebrzyste uchwycone tuż przed wschodem słońca w Szynwałdzie Zbigniew Stańczyk
Lato to świetny czas do obserwacji nieba oraz zachodzących na nim ciekawych zjawisk atmosferycznych. Udowadnia to między innymi Zbigniew Stańczyk, któremu dwukrotnie w ciągu kilku ostatnich dni udało się uchwycić na zdjęciach obłoki srebrzyste nad Tarnowem i Szynwałdem.

Najwyższe chmury widziane z Ziemi

Obłoki srebrzyste to najwyższe chmury, jakie możemy oglądać z Ziemi. Składają się one z mikroskopijnych kryształków lodu, a pierwszy raz zaobserwowane je w 1885 roku - po wybuchu wulkanu Krakatau.

„Pojawiają się na niebie dość długo po zachodzie Słońca - między 23 a 1-2 nad ranem, albo tuż przed jego wschodem. Słońce musi znajdować się kilka lub kilkanaście stopni poniżej horyzontu, by jego promienie mogły podświetlić obłoki srebrzyste - tylko wtedy mogą na niebie połyskiwać - pomimo środka nocy. Zdarzały się również takie wyjątkowe noce, podczas których mogliśmy podziwiać obłoki srebrzyste na nieboskłonie przez praktycznie całą noc” – czytamy na portalu Teleskop.pl

Bogata kolekcja zdjęć fotografa i obserwatora nieba spod Tarnowa

Zbigniew Stańczyk to miłośnik fotografii i wytrawny obserwator nieba. W swojej kolekcji ma przepiękne zdjęcia różnych zjawisk zachodzących na niebie, związanych m.in. z wyjątkowymi wschodami i zachodami słońca, pełniami księżyca, drogą mleczną, czy widokami tatrzańskich szczytów widzianymi spod Tarnowa.

Teraz do jego kolekcji dołączyły kolejne. W ubiegłym tygodniu wieczorem udało mu się uchwycić aparatem obłoki srebrzyste nad Tarnowem, a kilka dni później – tuż przed wschodem słońca z najwyższego wzniesienia w Szynwałdzie.

Kiedy i gdzie wypatrywać obłoków srebrzystych?

Czerwiec i lipiec to czas, kiedy obłoki srebrzyste są najlepiej widoczne w Polsce. Ich obserwacja stanowić może dobry wstęp do przygody z astronomią i astrofotografią. Najlepsze do tego są miejsca na uboczu miast lub w oddaleniu od zabudowań, gdzie nieba nie przysłaniają budynki i wysokie drzewa, a nieba nie zakłóca sztuczne światło.

Otwarcie ścieżki w koronach drzew w Ciężkowicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto