Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Tarnowem powstał leśny deptak. Nowa atrakcja w Tuchowskim Lesie. To wręcz idealne miejsce na jesienne spacery!

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Nadleśnictwo Gromnik
Spore zmiany zaszły w Tuchowskim Lesie, czyli wzdłuż urokliwie położonej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej nadleśnictwa Gromnik, która prowadzi do śródleśnych stawów na pograniczu Tuchowa i Zalasowej. Dzięki przeprowadzonym pracom miejsce to jest jeszcze bardziej przyjazne dla osób, które chcą pospacerować, odpocząć i naładować swoje wewnętrzne akumulatory w malowniczej scenerii - na łonie przyrody.

Utwardzili drogę, która prowadzi do stawów w środku lasu

Tuchowski Las to od ponad 20 lat jedno z ulubionych miejsc odpoczynku dla mieszkańców Tarnowa i regionu. Zwłaszcza w weekendy wiele osób spędza tutaj czas, o czym świadczą m.in. zajęte miejsca na parkingu przy wejściu na ścieżkę, który znajduje się przy drodze powiatowej z Tuchowa do Zalasowej.

W ostatnim czasie , staraniem Nadleśnictwa Gromnik, które sprawuje pieczę nad tym miejscem, poprawiona została ponad kilometrowa droga, prowadząca przez las do zbiorników wodnych.

- Jest to wprawdzie nadal droga gruntowa, ale dzięki przeprowadzonym pracom jest teraz gładka jak stół. Można użyć wręcz sformułowania, że powstał dzięki nim prawdziwy leśny deptak, z którego bez problemów mogą korzystać teraz osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, czy rodzice wiozący swoje pociechy w wózeczkach dziecięcych – wyjaśnia Grzegorz Wojtanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik.

Wzdłuż utwardzonej ścieżki, a także wokół stawów przybyło sporo nowych ławek i ławo-stołów, na których można odpocząć, przeczytać książkę, posilić się czy nacieszyć oczy otaczającą przyrodą. Wymienione zostały także drewniane kładki, uzupełniono brakujące elementy na promenadzie oraz w ogrodzeniu wokół stawów, a także pojawiły się nowe, drewniane tablice.

Będą nowe oznaczenia ścieżki w Tuchowskim Lesie, a za rok powiększą parking

Kolejnym elementem „upiększania” tego lubianego przez mieszkańców regionu miejsca będzie nowe, lepsze oznakowanie, które zachęcić ma tego, aby przejść całą, ponad 4-kilometrową trasę w Tuchowskim Lesie, a nie tylko jej fragment, czyli utwardzony odcinek od parkingu do stawów. Dotychczasowe oznakowanie nie do końca było przejrzyste i niektórzy wycofywali się w trakcie spaceru.

- Warto przejść całą ścieżkę, docierając między innymi do urokliwie położonego cmentarza z czasów I wojny światowej, który niedawno również został gruntownie odnowiony. Tam też można podziwiać piękną okolicę, gdyż jest to teren widokowy - zauważa Grzegorz Wojtanowski.

W przyszłym roku planowane są poważne prace przy parkingu. Ten ma zostać znacznie powiększony, przez co nie powinno być już problemów z pozostawieniem samochodu przy lesie. Dodatkowo w planach jest także oczyszczenie, powiększenie i zagospodarowania drugiego ze stawów.

II Święto Dyni w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto