MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Tuchowski Las" ma być jeszcze bardziej atrakcyjny. W planach przebudowa parkingu i rewitalizacja kolejnego ze śródleśnych stawów

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Tuchowski Las" to doskonałe miejsce na to, aby odpocząć na łonie przyrody w urokliwym sąsiedztwie drzew, śródleśnych stawów i śpiewu ptaków. Więcej zdjęć w galerii!
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Tuchowski Las" to doskonałe miejsce na to, aby odpocząć na łonie przyrody w urokliwym sąsiedztwie drzew, śródleśnych stawów i śpiewu ptaków. Więcej zdjęć w galerii! Paweł Chwał
To jedno z ulubionych miejsc weekendowych wycieczek mieszkańców Tarnowa i regionu, ale również atrakcja dla turystów i tych, którzy chcą odpocząć na łonie przyrody. Mowa o urokliwie położnej ścieżce edukacyjno-przyrodniczej „Tuchowski Las”, która prowadzi do śródleśnych stawów. W planach są kolejne prace w tym wyjątkowym miejscu.

Idealne miejsce na rodzinną wycieczkę w plener pod Tarnowem

Wiosna i budząca się do życia po zimie przyroda zachęca do spacerów i wędrówek, między innymi po lesie. Idealnie nadaje się do tego trasa, która wytyczona została przez Nadleśnictwo Gromnik na pograniczu Tuchowa i Zalasowej. Wiedzie utwardzoną drogą oraz ścieżkami leśnymi wokół naturalnie położonych zbiorników śródleśnych, skrajem drzewostanu z miejscami widokowymi panoramy Tuchowa, pasm Pogórza Rożnowsko-Ciężkowickiego, Beskidu Sądeckiego, a nawet, przy dobrej widoczności, Tatr. Po drodze można zatrzymać się przy odnowionym cmentarzu z I wojny światowej.

Można pokonać również krótszą trasę utwardzoną drogą leśną (mierzy ponad 1 km), która prowadzi do stawów. Wokół nich znajdują się ławeczki, promenady i zadaszone altany.

Dzięki przeprowadzonym w ostatnim czasie pracom miejsce to jest jeszcze bardziej przyjazne dla osób, które chcą pospacerować, odpocząć i naładować swoje wewnętrzne akumulatory w malowniczej scenerii. Utwardzono drogę leśną, dzięki czemu można po niej o wiele lżej prowadzić m.in. wózek dziecięcy. Łatwiej pokonają ją też osoby starsze czy niepełnosprawne. Wzdłuż ścieżki, a także wokół stawów przybyło ławek i ławo-stołów, na których można odpocząć, przeczytać książkę, posilić się czy nacieszyć otaczającą przyrodą i dochodzącym zewsząd śpiewem ptaków. Wymienione zostały także drewniane kładki, uzupełniono brakujące elementy na promenadzie oraz w ogrodzeniu wokół stawów, a także ustawiono nowe, drewniane tablice Wcześniej pogłębiono, oczyszczono i zabezpieczono balustradami większy ze stawów.

Przybędzie miejsc na parkingu obok "Tuchowskiego Lasu"

W tym roku przeprowadzone zostaną prace na parkingu przy wejściu do Tuchowskiego Lasu.

- Zostanie on powiększony, dzięki czemu pomieści więcej samochodów, a parkowanie będzie w tym miejscu bardziej uporządkowane. Pojazdy nie będą się już blokować wzajemnie i zastawiać pobocza wzdłuż drogi powiatowej – wyjaśnia Grzegorz Wojtanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Gromnik.

Trwają jednocześnie przygotowania do rewitalizacji drugiego ze stawów. Zbiornik ma zostać oczyszczony, odmulony i ponownie zalany wodą, a brzegi wzmocnione kamieniem, aby zapobiec ich obrywaniu się. W tym roku ma być gotowy projekt prac, a inwestycja planowana jest w 2025 roku. W ramach niej wymienione zostaną także drewniane balustrady wokół zbiornika.

W Tarnowie przy ruchliwych ulicach posadzone zostaną sporych rozmiarów drzewa

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto