MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Park Zdrojowy w Ciężkowicach wciąż bez leczniczej wody. Gmina z niecierpliwością czeka na koncesję, aby mogła korzystać z jej pokładów

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Do Parku Zdrojowego w Ciężkowicach tłoczona jest w tym momencie "zwykła" woda z wodociągu. Gdy gmina zdobędzie koncesję, to wówczas urządzenia hydrologiczne zasili woda lecznicza z ujęcia Ignacy
Do Parku Zdrojowego w Ciężkowicach tłoczona jest w tym momencie "zwykła" woda z wodociągu. Gdy gmina zdobędzie koncesję, to wówczas urządzenia hydrologiczne zasili woda lecznicza z ujęcia Ignacy Archiwum
Choć Ciężkowice już od blisko dwóch lat mają wykonany odwiert do pokładów wód leczniczych to wciąż nie mogą z nich korzystać, aby zasilić nimi na przykład brodziki i urządzenia do hydroterapii w Parku Zdrojowym. Uzyskanie zgody na ich wydobycie docelowo otworzyć ma miejscowości drogę do uzdrowiska.

Cenne pokłady wód leczniczych w Ciężkowicach

Wykonany w 2022 roku, kosztem 10 mln złotych, odwiert w głąb ziemi na głębokość 1000 metrów pozwolił na dokopanie się do ujęcia wody o dużej mineralizacji (ok. 17 gram na litr), której badania potwierdziły właściwości lecznicze. Nie nadaje się ona wprawdzie do picia, ale może być wykorzystywana do kąpieli, inhalacji gardła, w leczeniu chorób reumatycznych, w zapaleniach nerwów obwodowych, niektórych chorobach skóry oraz do inhalacji w nieżytach górnych dróg oddechowych.

Stąd od razu zrodziła się myśl, żeby tłoczyć ją do otwartego przed trzema laty Parku Zdrojowego, w którym znajduje się szereg różnego rodzaju sadzawek, brodzików i urządzeń hydrologicznych. W ten sposób zyskałyby one dodatkowy walor zdrowotny.

Samorząd już w ubiegłym roku wystąpił z wnioskiem o uzyskanie koncesji na eksploatację wód podziemnych, ale na razie wciąż nie może z nich korzystać. Nic nie wskazuje też na to, aby w najbliższym czasie coś miało się zmienić w tej kwestii.

- Procedury w tym względzie są niestety bardzo czasochłonne. Potrzebujemy nie tylko zgody urzędu górniczego, ale także decyzji środowiskowej. Oczywiście chcielibyśmy, aby stało się to możliwie jak najszybciej, bo to otworzy nam drogę do kolejnych działań związanych z uzyskaniem statusu uzdrowiska, ale nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie czekać – mówi Stanisław Kuropatwa, odchodzący burmistrz Ciężkowic.

Nowa burmistrz, kierunek ten sam

Jego następczyni, choć urząd formalnie obejmie dopiero w maju, już deklaruje dalsze działania w tym kierunku.

- Status gminy uzdrowiskowej to szansa dla Ciężkowic i musimy zrobić wszystko, aby go uzyskać. Mamy już sporo atrakcji i dużo do zaoferowania turystom, a w planach jest jeszcze budowa wieży widokowej. Na kolejne gminy na razie nie będzie stać, ale można, a nawet trzeba rozwijać to, co już jest – mówi Jowita Jurkiewicz-Drąg, nowa burmistrz Ciężkowic.

W kwestii budowy zakładów leczniczych czy basenu, do w których tłoczona byłaby woda z odwiertu czy budowy bazy hotelowo-żywieniowej liczy na inwestorów prywatnych, być może w ramach partnerstwa prywatno-publicznego.

Sezon już się rozpoczął

Choć do Parku Zdrojowego w Ciężkowicach dostarczana jest wciąż woda z wodociągu, to miejsce to cieszy się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem. Co roku odwiedza go ponad dwieście tysięcy osób.

- W tym roku sezon rozpoczął się… miesiąc wcześniej, bo już z początkiem kwietnia – przyznaje Andrzej Jarocha, dyrektor Centrum Usług Turystycznych i Komunalnych w Ciężkowicach.

W związku z trwałością projektu za wstęp do parku jeszcze przez dwa lata nie będą pobierane opłaty. Te obowiązują natomiast na Ścieżce w Koronach Drzew (40 zł normalny, 35 zł ulgowy i grupowy), a także na wejście do Skamieniałego Miasta (7 zł normalny i 5 zł ulgowy). Między atrakcjami, które położone są w różnych częściach Ciężkowic można przemieszczać się korzystając z prywatnych meleksów.

Park Zdrojowy popularną atrakcją gminy Ciężkowice

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto