Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja pod Tarnowem dla entuzjastów odpoczynku na łonie przyrody. Ścieżka zaprasza na spacery i odkrywanie tajemnic rezerwatu "Styr"

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Oficjalne otwarcie nowej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej w Bieśniku odbyło się w czwartek (12 października). Trasa ma ponad 2 kilometry i jest odpowiednio oznakowana. Więcej zdjęć w galerii!
Oficjalne otwarcie nowej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej w Bieśniku odbyło się w czwartek (12 października). Trasa ma ponad 2 kilometry i jest odpowiednio oznakowana. Więcej zdjęć w galerii! Gmina Zakliczyn
Pod Tarnowem otwarta została nowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w rezerwacie przyrody „Styr”. To ponad dwukilometrowa, atrakcyjnie poprowadzona trasa, z punktami widokowymi.

Wspólny projekt gminy Zakliczyn i Lasów Państwowych

Rezerwat przyrody "Styr", gdzie wytyczona została nowa ścieżka, położony jest w miejscowości Bieśnik w gminie Zakliczyn na terenach należących do Nadleśnictwa Gromnik. Rezerwat wznosi się nad przełomowym odcinkiem rzeki Paleśnianki, która przepływa pomiędzy wzniesieniami Mogiły (478 m n.p.m.) oraz Styru Północnego (460 m n.p.m.) i poprzecinany jest jarami jej bezimiennych dopływów. Został utworzony w 1998 r. w celu zachowania względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych Pogórza.

Nowa ścieżka to efekt współpracy Nadleśnictwa Gromnik z gminą Zakliczyn.

- Lasy Państwowe są otwarte na ludzi i ich współczesne potrzeby – mówił podczas otwarcia ścieżki Paweł Szczygieł, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Trasa została bowiem tak wytyczona, aby – jak przekonywał - ukazać piękno otaczającej przyrody, a jednocześnie nie była dla natury uciążliwa.

Cenne przykłady fauny i flory w rezerwacie "Styr"

Rezerwat „Styr” obejmuje ponad 90 hektarów lasu o bardzo bogatej faunie i florze. Występują na jego terenie m.in. tak cenne i rzadkie rośliny jak na przykład podkolan biały, podrzeń żebrowiec, orlik pospolity. Możemy zaobserwować niezwykłych przedstawicieli świata grzybów (np. soplówkę jodłową), awiofauny (np. jarząbka, słonkę, puszczyka zwyczajnego i uralskiego) oraz fauny leśnej, jak ryjówkę aksamitną, czy orzesznicę leszczynową.

- Jestem przekonany, że ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną „Styr” będą odwiedzać nie tylko turyści goszczący na naszej gminie i przejeżdżający tędy na południe, ale także młodzież szkolna i mieszkańcy regionu i całej Małopolski – stwierdził Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

W uroczystej inauguracji nowej atrakcji uczestniczyli pracownicy Nadleśnictwa Gromnik z nadleśniczym Grzegorzem Wojtanowskim, przedstawiciele urzędu gminy i Rady Miejskiej w Zaklicznie, a także rady powiatu.

Jakie widoki oferuje nowa trasa?

Utworzenie ścieżki kosztowało niespełna 65 tysięcy złotych. Trasa ma ponad 2,1 km długości. Dla wytrwałych wędrowców na końcu czeka punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Pogórza Rożnowskiego, Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego, Beskidu Niskiego oraz szczyty Tatr.

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach hitem wakacji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto