Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie powoli kończą się miejsca dla uchodźców. Prezydent apeluje o utworzenie miasteczka pobytowego w Małopolsce

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Jeden z punktów przyjęć uchodźców znajduje się w bursie przy ul. św. Anny. Dysponuje około setką miejsc.
Jeden z punktów przyjęć uchodźców znajduje się w bursie przy ul. św. Anny. Dysponuje około setką miejsc. archiwum
W Tarnowie z dnia na dzień przybywa uciekających przed wojną w Ukrainie. Uchodźcy przebywają w domach tarnowian, hotelach i punktach przyjęć udostępnionych przez miasto. Miejsca jednak powoli się kończą, a prezydent Roman Ciepiela apeluje o utworzenie miasteczek pobytowych dla imigrantów wojennych.

FLESZ - Dwa tygodnie wojny w Ukrainie RAPORT

od 16 lat

Nikt nie wie ilu dokładnie uchodźców jest w Tarnowie

Dokładna liczba uchodźców przebywających w Tarnowie nie jest znana, bo nie wszyscy rejestrują swój przyjazd. Na pewno jest ich więcej niż półtora tysiąca. W mieście funkcjonują dwa punkty przyjęć - bursie przy ul św. Anny i w szkolnej hali sportowej przy ul. Bandrowskiego.

W tym pierwszym w piątek (11 marca) rano miejsc już nie było. Sytuacja uległa zmianie po południu, gdy kilkunastu uchodźców wyjechało z Tarnowa.

- Wieczorem spodziewamy się kolejnych osób, które dotrą do nas z ogarniętej wojną Ukrainy – mówi Jakub Wrona, koordynator punktu przyjęć uchodźców przy ul. św. Anny.

Prezydent Tarnowa: potrzebne są miasteczka pobytowe

Ukraińcy do Tarnowa przybywają już nie tylko z granicy. Pojawiają się osoby, które początkowo pojechały do Krakowa czy Warszawy, ale w przepełnionych miastach nie znalazły bezpiecznego schronienia.

- Nasz system miejski, komunalny już jest nadwyrężony do granic. Trzeba rozpocząć budowę miasteczek pobytowych. Musi powstać w każdym województwie przynajmniej jedno takie miasteczko, a w zależności od rozwoju sytuacji, nawet więcej. My nie mamy wolnych mieszkań komunalnych - mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Uchodźcy przebywają także w prywatnych domach tarnowian oraz w hotelach. Miasto na razie nie planuje jednak zamieniać kolejnej szkolnej sali gimnastycznej na punkt noclegowy.

- Można go zorganizować na dobę czy dwie, nie na stałe. Nie chcemy zdestabilizować systemu oświatowego. Szkoły funkcjonują, a po covidzie sale gimnastyczne są potrzebne , by dzieci i młodzież mogły odzyskać formę - podkreśla Roman Ciepiela. - Miasto przyjęło tyle uchodźców ile mogło. Przyjmiemy kolejnych, ale wszystko w granicach naszych możliwości – dodaje.

W weekend zmiany w punkcie przyjmowania darów w hali na Gumniskach

W Tarnowie funkcjonuje punkt przyjmowania darów dla Ukrainy w hali sportowo-widowiskowej Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej. Od piątku (11 marca) dary będzie można tam przekazywać przy bocznym wejściu (wejście do filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej).

Punkt czynny będzie (w godz. 9–17) przy bocznym wejściu od strony parkingu i kościoła także w sobotę (12 marca) i w niedzielę (13 marca). Chwilowo nie przyjmuje odzieży. Od piątku do niedzieli zawieszona zostaje także możliwość odbioru ubrań i odzieży przez uchodźców z Ukrainy.

Przyjmowanie darów oraz wydawanie odzieży w holu głównym hali będą możliwe ponownie od poniedziałku (14 marca) od godz. 9.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto