Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie powstaje punkt koordynujący zakwaterowanie uchodźców. Łatwiej będzie im znaleźć tymczasowej lokum lub wynająć mieszkanie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Punkt informacyjno-pośredniczący w zakwaterowaniu Ukraińców utworzony zostanie przy ul. Wałowej 16
Punkt informacyjno-pośredniczący w zakwaterowaniu Ukraińców utworzony zostanie przy ul. Wałowej 16 Paweł Chwał
W Tarnowie powstaje specjalny punkt, który ma kierować uchodźców wojennych do miejsc tymczasowego zakwaterowania, ale także pośredniczyć w wynajmowaniu mieszkań dla Ukraińców. Będzie się mieścił przy ul. Wałowej 16.

Nowy punkt przy Wałowej. W jednym miejscu oferty zakwaterowania dla Ukraińców

Baza adresowa prywatnych mieszkań i domów w Tarnowie, w których właściciele przyjmują uchodźców liczy blisko 250 adresów. Trzy czwarte miejsc jest już zajętych. W podtarnowskich gminach baza adresów liczy blisko 200 pozycji. Zajętych jest połowa.

Dotąd pośredniczeniem w zakwaterowaniu uchodźców zajmowało się Tarnowskie Centrum Informacji. Wiele osób szukało również mieszkań dla Ukraińców poprzez portale społecznościowe i ogłoszenia w internecie. Teraz funkcję te przejąć ma nowy miejski punkt, który powstaje w pomieszczeniach byłego sklepu harcerskiego przy ul. Wałowej 16, gdzie wcześniej mieścił się DESK.

- Chcemy odciążyć TCI, które ma inne zadania do ogarnięcia, w związku z rozpoczynającym się sezonem turystycznym i podjąć się roli koordynatora spraw związanych z zakwaterowaniem Ukraińców w mieście – mówi Bernard Karasiewcz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków, któremu podlegać będzie punkt, który ma rozpocząć działalność jeszcze w tym tygodniu.

Na początek dominować będą oferty tymczasowego zakwaterowania uchodźców u tarnowskich rodzin, które zadeklarowały chęć przyjęcia ich pod swój dach. Z czasem pojawiać ma się coraz więcej ofert odpłatnego wynajęcia lokum – czy to w wolnych lokalach MZB, spółdzielni mieszkaniowych, czy u prywatnych właścicieli czy zarządców nieruchomości.

Mieszkań na wynajem w mieście brakuje

Uchodźcy, którzy przybywają do Tarnowa w pierwszej kolejności trafiają do Bursy Międzyszkolnej przy ul. św. Anny lub do sali gimnastycznej w ZSO nr 6 przy ul. Bandrowskiego, a część z nich z czasem jedzie dalej lub jest przyjmowana przez tarnowian w prywatnych mieszkaniach.

Na mocy uchwalonej przez parlament specustawy, przyjmujący w swoich mieszkaniach uchodźców otrzymają 40 złotych na osobę za każdy dzień ich pobytu. Świadczenie wypłacane będzie jednak tylko przez dwa miesiące. Nie każdego będzie stać na to, aby gościć osoby z Ukrainy dłużej. Również hotele będą potrzebować z czasem zwolnić pokoje dla gości.

Część osób, które przyjeżdżają do Tarnowa jest zainteresowana wynajęciem w mieście mieszkania na zasadach komercyjnych. Tych jest tymczasem niewiele. Na dodatek nie wszyscy chcą je wynajmować obywatelom Ukrainy, bo obawiają się o to, że trudno będzie pozbyć się lokatorów w sytuacji, gdyby ci nie regulowali należności. Te obawy częściowo rozwiały zapisy przyjętej przez parlament specustawy, zgodnie z którą eksmisje w takiej sytuacji będą prawnie dopuszczalne.

Poza punktem przy Wałowej, nowością jest specjalna aplikacja, stworzona przez miejskich informatyków. Ma pomóc kojarzyć osoby przybyłe z Ukrainy i poszukujące mieszkania w Tarnowie z osobami, którzy zadeklarowali chęć przyjęcia ich tymczasowo pod swój dach lub oferują lokale na wynajem.

Uchodźcy z Ukrainy przekraczają granicę z Polską. Wzruszające spotkanie z rodziną

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto