Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Nowe formy pomocy dla Ukraińców. Zamiast darów materialnych - kursy językowe, wsparcie w usamodzielnianiu się, zajęcia dla dzieci

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Fundacja chce teraz przede wszystkim pomagać uchodźcom w tym, aby mogli usamodzielnić się w naszym kraju. W tym celu organizuje m.in. dla nich kursy języka polskiego
Fundacja chce teraz przede wszystkim pomagać uchodźcom w tym, aby mogli usamodzielnić się w naszym kraju. W tym celu organizuje m.in. dla nich kursy języka polskiego Archiwum Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego
Zmieniła się forma pomocy uchodźcom z Ukrainy, udzielana przez Fundację im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie. Punkt przy ul. Wita Stwosza, w którym wydawane były dotąd dary został wprawdzie zamknięty, ale uchodźcom oferowane są kursy języka polskiego, porady psychologiczne i prawne, pomoc w wypełnianiu wniosków i usamodzielnianiu się.

Tarnowska fundacja rozlicza się z przekazanej pomocy

Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego od początku wojny włączyła się w pomoc osobom uciekającym z Ukrainy i tym, którzy zdecydowali się pozostać w objętym konfliktem zbrojnym kraju, za naszą wschodnią granicą.

Zebrane darowizny w wartości ok 360 tys. zł zostały przeznaczone w głównej mierze na zakup artykułów żywnościowych i przemysłowych, lekarstw, artykułów medycznych i rehabilitacyjnych, okularów, artykułów szkolnych, zorganizowanie kursów języka polskiego, zajęć i półkolonii dla ukraińskich dzieci, pomoc przy transporcie, wyposażeniu miejsc zamieszkania oraz na wynajem magazynów i transport darów.

Fundacja pośredniczyła także w rozdysponowaniu darów materialnych. Te pochodziły m.in. z Polski, Holandii, Belgii, Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii . Trafiły one do uchodźców w naszym kraju, jak również – w 9 transportach humanitarnych – zawieziono je do Ukrainy, m.in. do Żytomierza, okolic Charkowa i Kijowa oraz obwodu Iwano-Frankowskiego.

- Centrum humanitarne przy ul. Wita Stwosza działało przez cztery miesiące – do 22 lipca. Uznaliśmy, że dalsze jego prowadzenie jest już zbyteczne, aczkolwiek nie odżegnujemy się od pomocy. Będzie ona jednak przybierać teraz inną formę – przyznaje Tomasz Kita, prezes Fundacji im. Hetmana Jana Tarnowskiego.

Nowy punkt, nowe formy wsparcia dla Ukraińców

Od 1 sierpnia na ul. Krakowskiej 13 (II piętro) działa punkt, w którym przyjmowane są wnioski od ukraińskich rodzin i w miarę możliwości będzie udzielana w pierwszej kolejności pomoc obywatelom Ukrainy, szczególnie dzieciom, którzy pochodzą z terenów objętych działaniami wojennymi, przybyli niedawno do Polski lub znajdują się w trudnej sytuacji zdrowotnej lub materialnej.

Pomoc udzielana będzie teraz przede wszystkim w zakresie:

  • nauki języka polskiego,
  • zajęć wyrównawczych i integracyjnych dla dzieci,
  • porad psychologicznych i prawnych,
  • pośrednictwa pracy – szukania możliwości poprawy swojej sytuacji poprzez podjęcie pracy, kursów zawodowych,
  • pomocy w wypełnianiu wniosków urzędowych (pesel, zasiłki, pomoc finansowa np. z  ONZ),
  • pomocy w usamodzielnieniu się w Polsce (wyposażenie mieszkania, artykuły związane z wychowaniem i nauką dzieci itp.),
  • pomocy w innych zdarzeniach losowych spowodowanych działaniami wojennymi w Ukrainie.

Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Przed wizytą należy skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod nr 513 066 421.

- Wiele wskazuje na to, że od września nie będzie już klas ukraińskich, a dzieci uchodźców będą uczyć się normalnych klasach. Stąd chcemy położyć duży nacisk na to, aby mogły jak najlepiej opanować język polski, by było im łatwiej przyswajać wiedzę – tłumaczy Tomasz Kita.

Fundacja szacuje, że od początku wojny udało się jej wspomóc ok. 7 tys. obywateli Ukrainy, tym około 5 tys. dzieci. Obecnie w sposób ciągły pomaga 509 rodzinom, w tym 695 dzieciom. Nie jest wykluczona organizacja kolejnych transportów z pomocą materialną za wschodnią granicę, ale będzie mieć ona formę celowaną, np. do konkretnego sierocińca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto