Nasza Loteria

W Tarnowie i okolicy ponownie zakwitły jabłonie i inne rośliny. Kwiatów jest najwięcej tam, gdzie przeszło sierpniowe gradobicie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Drzewa, które rosną przy ulicy Koszyckiej od kilku dni kwitną na biało i różowo. Kwiatami obsypane są też drzewa owocowe w okolicznych ogódkach
Drzewa, które rosną przy ulicy Koszyckiej od kilku dni kwitną na biało i różowo. Kwiatami obsypane są też drzewa owocowe w okolicznych ogódkach Paweł Chwał
To niespotykane o tej porze roku. Mamy już jesień, a drzewa owocowe w Tarnowie i okolicy, zwłaszcza jabłonie ponownie są obsypane kwiatami. Na niektórych z nich jest nawet więcej niż było ich na wiosnę.

Jabłonie obsypane kwiatami na osiedlu Koszyckim. Mieszkańcy są zdziwieni

Jabłonie zakwitły między innymi przy ulicy Koszyckiej w Tarnowie. Drzewa, które rosną na pasie zieleni wzdłuż drogi mienią się w tym momencie kolorami bieli i różu.

- Te jabłonie w tym roku już raz owocowały. Dają małe jabłuszka, ale nie było ich za wiele. Na dodatek sporo z nich spadło z drzew po sierpniowym gradobiciu – mówi pan Janusz, który mieszka przy Koszyckiej.

Jak przyznają mieszkańcy, w przeszłości zdarzało się, że na jabłoniach czasem jesienią pojawiały się powtórnie pojedyncze kwiaty, ale nigdy nie było ich tyle, co w tym roku. - Mam wrażenie, że kwitną one teraz mocniej niż na wiosnę – zauważa mieszkanka osiedla Koszyckiego.

Drzewa uruchomiły mechanizm obronny po gradobiciu

Kwiatami obsypane są nie tylko te drzewa przy drodze, ale również w wielu przydomowych ogródkach i na działkach.

- Obserwujemy, że największą aktywność pod tym względem wykazują jabłonie, ale też inne drzewa owocowe, które znajdują się na terenach, gdzie gradobicie było najbardziej intensywne i wyrządziło największe szkody. Wszystko wskazuje na to, że rośliny uruchomiły swego rodzaju mechanizm obronny i ponowne kwitnienie jest związane z ich regeneracją – mówi Eugeniusz Tadel, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tarnowie.

Choć kwiaty na drzewach przyciągają pszczoły, które – ze względu na panujące letnie temperatury – wykazują wciąż dużą aktywność, to mało prawdopodobne jest – jak dodaje – aby przed zimą udało się zebrać z nich ponownie owoce. Te, nawet jakby się zawiązały, to i tak „braknie im czasu”, aby dojrzeć przed pierwszymi przymrozkami.

Poza jabłoniami, kwiaty pojawiają się także na śliwach i gruszach, a także na roślinach ozdobnych. W niektórych ogródkach na osiedlu Koszyckim ponownie zakwitł m.in. bez, a także pojawiają się żółte kwiaty na forsycjach, które są symbolem budzącej się po zimie wiosny.

- Po gradobiciu temperatura przy gruncie mocno się ochłodziła. Wszędzie było od niego biało. Widocznie rośliny uznały, że to już była zima i trzeba się teraz na nowo budzić do życia – komentują mieszkańcy osiedla.

Co teraz?

Powtórne kwitnienie osłabia rośliny. Te kwitnąc o nietypowej dla siebie porze roku, tracą siły na wiązanie pąków kwiatowych i zawiązków owocowych, zamiast koncentrować się na przygotowaniu do zimy, przez co stają się bardziej wrażliwe na mróz i zagrożenia związane z zimową aurą.

Najlepsi ratownicy w kraju pracują w tarnowskim pogotowiu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto