Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicze protesty w Tarnowie i regionie. Traktory blokują ważne ronda i mosty. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Dwie kolumny traktorów przejechały przez Tarnów. Część rolników blokuje rondo przy ul. Wilczej, a część wjazd do miasta od strony węzła w Wierzchosławicach. Więcej zdjęć w galerii!
Dwie kolumny traktorów przejechały przez Tarnów. Część rolników blokuje rondo przy ul. Wilczej, a część wjazd do miasta od strony węzła w Wierzchosławicach. Więcej zdjęć w galerii! Paweł Chwał
Dwie różne kolumny traktorów przejechały już przez Tarnów. Jadący nimi rolnicy przez najbliższe trzy-cztery godziny będą blokować ważne ronda na drogach wjazdowych do miasta, które jednocześnie prowadzą do węzłów autostradowych przy A4 w Krzyżu i Wierzchosławicach. Duże problemy są także z przejazdem przez Wisłę.

Duże kłopoty przy wjeździe do Tarnowa

Około setka traktorów dotarła ok. godz. 10 do Tarnowa od strony Tuchowa, Skrzyszowa i Ładnej. Rolnicy przejechali ulicami Lwowską i al. Jana Pawła II na rondo im. Jana Głuszaka Dagaramy, na którym krzyżują się drogi wjazdowe do Tarnowa - DK 73 od Lisiej Góry i Dąbrowy Tarnowskiej a także wjazd na autostradę A4.

Protest polega na blokowaniu ronda przez kilkanaście minut, po czym traktory zjeżdżają z niego i puszczają samochody, które w międzyczasie ustawiają się w korku. Po ok. 10 minutach ruch ponownie jest wstrzymywany.

- Naszym celem nie jest utrudnienie ludziom życia, ale zasygnalizowanie problemów, które dotykają polskich rolników - tłumaczy Adam Fijołek, jeden z organizatorów tarnowskiego protestu w dniu 20 lutego.

Około godziny 14 protestujący wyruszą w kierunku Mościc i ronda w Kępie Bogumiłowickiej, gdzie przed południem dotarła druga kolumna traktorów. Jadący w niej rolnicy wyjechali z Lisiej Góry i przejechali przez Tarnów m.in. ulicami Błonie, Spokojną, Elektryczną i Kwiatkowskiego. Do godzin popołudniowych będą blokować wjazd na most i łącznik z autostradą A4. Na czele kawalkady traktorów jechały dwie furmanki ciągnięte przez konie.

Biało-czerwone flagi i transparenty na traktorach

Do ciągników były przypięte biało-czerwone flagi, a wielu z maszyn były dodatkowo umieszczone transparenty z hasłami: "Nie dla importu surowców rolnych z Ukrainy", "Unijna polityka rujnuje polskiego rolnika", "Zielony Ład = Bieda, Głód", "Bez nas będziecie głodni, nadzy i trzeźwi!!!" czy "Głód poczujesz, rolnika uszanujesz".

Protesty powodują chwilowe utrudnienia w ruchu, ale dramatu nie ma. Korki na ulicach wjazdowych do Tarnowa nie przekładają się jak na razie na problemy w ruchu w centrum miasta. Sytuacja może skomplikować się popołudniu, kiedy to obie kolumny traktorów wyruszą w drogę powrotną. Jedna przejedzie przez Mościce, ul. Wyszyńskiego, Elektryczną, Spokojną, Błonie i przez DK 73 do Lisiej Góry, a druga ulicą Witosa, Chemiczną, Czerwoną i Krakowską do południowej obwodnicy miasta i DW 977 w kierunku Tuchowa.

Protesty w Zakliczynie, Brzesku, Szczucinie i Borusowej

Rolnicze protesty miały miejsce rano także w Zakliczynie, gdzie kolumna traktorów przejechała od Rynku w kierunku ronda w Roztoce, a następnie wyruszyła w kierunku Brzeska dołączając do tamtejszych rolników, którzy jeżdżą pomiędzy rondem św. Jakuba a rondem przy wylocie z miasta w kierunku Krakowa i autostrady.

Największe utrudnienia w ruchu są na DK 73 w Szczucinie, gdzie ok. 200 traktorów praktycznie zablokowało przejazd przez miasto i most na Wiśle. Protest zaczął się od przyniesienia "trumny polskiego rolnika". Zablokowany jest także most pomiędzy Borusową a Nowym Korczynem.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto