Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów u schyłku I wojny światowej na archiwalnych zdjęciach. Tak wyglądało miasto tuż przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości!

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Żołnierze austriaccy w drodze na dworzec kolejowy
Żołnierze austriaccy w drodze na dworzec kolejowy archiwum M. Tomaszewskiego (Tarnów. Wielka wojna 1914-1918. Droga do Niepodległej)
Mija 105. lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Tarnowianie mogą być dumni z tego, że to właśnie ich miasto, jako pierwsze oswobodziło się spod jarzma zaborcy. Zapoczątkowany 30 października 1918 roku właśnie w Tarnowie zryw niepodległościowy objął w kolejnych dniach kolejne miasta i utorował drogę do odzyskania przez Polskę upragnionej wolności, co stało się ostatecznie 11 listopada. Dzięki archiwalnym zdjęciom możemy zobaczyć, jak Tarnów wyglądał u schyłku I wojny światowej, w przededniu opisanych wyżej wydarzeń. Prezentujemy je dzięki uprzejmości Marka Tomaszewskiego - znanego kolekcjonera. Wszystkie pochodzą z albumu "Tarnów. Wielka wojna 1914-1918. Droga do Niepodległej".

Zryw niepodległościowy w Tarnowie

Wieczorem 30 października 1918 r. radni miejscy przyjęli uchwałę następującej treści: "Rada Miasta oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch".

Niezależnie od uchwały, w nocy z 30 na 31 października 1918 r. doszło w mieście do bezkrwawego przewrotu wojskowego.

Pierwszego aktu rozbrojenia zaborców dokonali członkowie Oddziału Lotnego Polskiej Organizacji Wojskowej z Marianem Stylińskim na czele, atakując austriacką Komendę Okręgową.

Niebawem do zrywu przystąpili pozostali POW-iacy dowodzeni przez Władysława Dziadosza i Jana Stylińskiego a także harcerze z Pogotowia Narodowego sformowanego przez dh Adama Ciołkosza oraz polscy oficerowie w tarnowskim garnizonie, czyli konspiratorzy z organizacji "Wolność" kierowani przez kpt Wojciecha Piaseckiego i por. Leopolda Gebla oraz członkowie cywilnego Komitetu Obrony Narodowej, na czele którego stanął Stanisław Nożyński.

Do rana Polacy przejęli dworzec kolejowy, banki, pocztę i ważniejsze urzędy, w tym starostwo. Rozbrojono dwie austriackie kompanie, wypłacono gaże, żołd, żołnierzom dano aprowizację, wsadzono ich do pociągu i wysłano do Austrii.

Austriacki generał, przekazał władzę nad wojskiem pułkownikowi Kajetanowi Amirowiczowi, dowódcy 20. pułku piechoty, najstarszemu stopniem wojskowym oficerowi-Polakowi.

31 października o godz. 8 w budynku starostwa pojawili się uczestnicy przewrotu wojskowego. Prezes Komitetu Narodowego Stanisław Nożyński ogłosił publicznie, że władza została przejęta przez państwo polskie. Popołudniem w siedzibie starostwa usunięto wszystkie emblematy austriackie wraz z portretem cesarza.

Droga do wolności Polski

Tarnowianie jako mieszkańcy pierwszego miasta w odradzającej się Rzeczpospolitej odebrali władzę zaborcom. I tę wojskową, i tę cywilną. Nad miastem i nad całym powiatem. W następnych godzinach i dniach sztafeta realnej niepodległości powędrowała do kolejnych miast Małopolski i kraju.

7 listopada przybył do Tarnowa pierwszy oddział tarnowskiego 57 Pułku Piechoty, który stacjonował we Rzeszowie, składający się ze 101 żołnierzy i 7 karabinów maszynowych. Dowodził nimi porusznik Poliwka. Przywitał ich wiceburmistrz Herman Mütz. Żołnierze uszeregowani udali się do koszar. Po drodze tarnowianki obrzucały ich kwiatami.

9 listopada abdykował cesarz Niemiec, a dwa dni później cesarz Austro-Węgier. 10 listopada do Polski wrócił z Magdeburga Józef Piłsudski. W następnym dniu Rada Regencyjna oddała w jego ręce dowództwo nad polską armią.

Na mocy układu rozejmowego pomiędzy Entantą i Cesarstwem Niemieckim niepodległa Polska pojawiła się na politycznej mapie Europy. Choć to nie oznaczało jeszcze nastania pokoju. Już 13 listopada 1918 roku grupa 26 żołnierzy i harcerzy pod przewodnictwem Adama Ciołkosza wyruszyła z Tarnowa do Lwowa na pomoc oblężonemu przez Ukraińców miastu.

Piknik historyczny i podróż w czasie w Niedomicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto