Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów tak wyglądał ponad 100 lat temu! Ulice Tarnowa i jego mieszkańcy pod koniec I wojny światowej [WYJĄTKOWE ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Archiwalne zdjęcia Tarnowa ze schyłku I wojny światowej, w przededniu odzyskania przez miasto niepodległości
Archiwalne zdjęcia Tarnowa ze schyłku I wojny światowej, w przededniu odzyskania przez miasto niepodległości archiwum M. Tomaszewskiego (Tarnów. Wielka wojna 1914-1918. Droga do Niepodległej)
Tarnów u schyłku I wojny światowej wyglądał zupełnie inaczej. 30 października 1918 roku na ulicach Tarnowa zrealizowało się marzenie wielu pokoleń naszych rodaków o uwolnieniu spod władzy zaborców. Tarnów jako pierwsze miasto w odradzającej się Rzeczpospolitej odzyskał niepodległość. Wszystkie zdjęcia pochodzą z albumu Marka Tomaszewskiego "Tarnów. Wielka wojna 1914-1918. Droga do Niepodległej". Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Tarnów - Pierwsze Niepodległe

Wieczorem 30 października 1918 r. radni miejscy przyjęli uchwałę następującej treści: "Rada Miasta oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch".

Niezależnie od uchwały, w nocy z 30 na 31 października 1918 r. doszło w mieście do bezkrwawego przewrotu wojskowego

Pierwszego aktu rozbrojenia zaborców dokonali członkowie Oddziału Lotnego Polskiej Organizacji Wojskowej z Marianem Stylińskim na czele, atakując austriacką Komendę Okręgową.

Rankiem Polacy przejęli dworzec kolejowy, banki, pocztę i ważniejsze urzędy, w tym starostwo

Rozbrojono dwie austriackie kompanie, wypłacono gaże, żołd, żołnierzom dano aprowizację, wsadzono ich do pociągu i wysłano do Austrii.

Austriacki generał, przekazał władzę nad wojskiem pułkownikowi Kajetanowi Amirowiczowi, dowódcy 20. pułku piechoty, najstarszemu stopniem wojskowym oficerowi-Polakowi.

31 października o godz. 8 w budynku starostwa pojawili się uczestnicy przewrotu wojskowego. Prezes Komitetu Narodowego Stanisław Nożyński ogłosił publicznie, że władza została przejęta przez państwo polskie. Popołudniem w siedzibie starostwa usunięto wszystkie emblematy austriackie wraz z portretem cesarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto