Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów jako pierwszy wyzwolił się spod zaborców. 30 października przypada rocznica zrywu niepodległościowego, który objął także inne miasta

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Tarnów pierwszeństwo w dziele odzyskania niepodległości zawdzięcza zwycięskiemu czynowi jego wyzwolicieli
Tarnów pierwszeństwo w dziele odzyskania niepodległości zawdzięcza zwycięskiemu czynowi jego wyzwolicieli Paweł Chwał
30 października 1918 roku na ulicach Tarnowa zrealizowało się marzenie wielu pokoleń Polaków o uwolnieniu spod władzy zaborców. Tarnów jako pierwszy w odradzającej się Rzeczpospolitej odzyskał niepodległość, rozpoczynając swoistą sztafetę, która w kolejnych godzinach i dniach powędrowała do innych miast regionu i całego kraju.

Zryw niepodległościowy z 1918 roku niczym lokalne powstanie w Tarnowie

Od sześciu lat, za sprawą uchwały podjętej przez radnych miejskich – 30 października obchodzony jest jako "Święto Miasta Tarnowa - Pierwsze Niepodległe. Dzień Zwycięskiego Zrywu Niepodległościowego z roku 1918”.

To na pamiątkę wydarzeń sprzed 105. laty, kiedy to Oddział Lotny Polskiej Organizacji Wojskowej pod komendą byłego legionisty Mariana Stylińskiego, rozbroił powiatową komendę austriackiej żandarmerii rozpoczynając faktyczne lokalne powstanie, do którego niebawem przystąpili pozostali POW-iacy dowodzeni przez Władysława Dziadosza i Jana Stylińskiego a także harcerze z Pogotowia Narodowego sformowanego przez dh Adama Ciołkosza. Do najniebezpieczniejszych, działań spiskowych wkrótce przystąpili też polscy oficerowie w tarnowskim garnizonie, czyli konspiratorzy z organizacji "Wolność" kierowani przez kpt Wojciecha Piaseckiego i por. Leopolda Gebla oraz członkowie cywilnego Komitetu Obrony Narodowej, na czele którego stanął Stanisław Nożyński. Podjęty przez nich zryw niepodległościowy zakończył się 31 pażdziernika około godz. 8 nad ranem pełnym zwycięstwem.

- Tarnowianie, jako mieszkańcy pierwszego miasta w odradzającej się Rzeczpospolitej odebrali władzę zaborcom. I tę wojskową, i tę cywilną. Nad miastem i nad całym powiatem – zauważa Piotr Dziża, prezes Fundacji Pro Patria Semper.

Apeluje on do mieszkańców Tarnowa i regionu o to, aby – nie czekali z wywieszeniem biało-czerwonych flag do 11 listopada, ale umieścili ja za oknami swoich domów i mieszkań już teraz, manifestując tym samym lokalną dumę z faktu, że to Tarnów był pierwszym wyzwolonym od zaborców miastem.

Obchody święta miasta i Marsz Niepodległości

W ramach obchodów Święta „Tarnów – Pierwsze Niepodległe” o godz. 13, zaplanowano wspólną, uroczystą sesję Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego. Podczas wydarzenia, które odbędzie się w Ratuszu, poznamy m.in. tegorocznych laureatów Nagrody im. Tadeusza Tertila, przyznawanej za najlepsze prace dyplomowe. Kulminacją obchodów będzie uroczystość pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza (godz. 14.15) z Apelem Pamięci i ceremonią wręczenia nagród weteranom i osobom zasłużonym dla krzewienia postaw niepodległościowych. O godzinie 15 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny i bohaterów pamiętnej nocy wyzwolenia sprzed 105 lat.

W godz. 13-15 na ulicach Tarnowa można będzie zobaczyć młodzież XVI Liceum Ogólnokształcącego w strojach sprzed 100 laty. Uczniowie będą rozdawać okolicznościową gazetę związaną z Dniem Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym.

Natomiast o godz. 18 sprzed Bramy Seklerskiej wyruszy tradycyjny Marsz Niepodległości, organizowany przez Stowarzyszenie Tarnów Pierwsze Niepodległe. uczestnicy przejdą na Rynek, gdzie wspólnie odśpiewają hymn. W marszu może wziąć udział każdy, organizatorzy zachęcają, by zabrać ze sobą flagi narodowe.

W Tarnowie wiersze i kolorowe murale zamiast wulgaryzmów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto