MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Na cmentarzu w Krzyżu z wojskowym ceremoniałem pożegnano Ludwika Kawika. Żołnierz AK „Czujny” spoczął tam 80 lat po śmierci. Zdjęcia

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Uroczysty pogrzeb żołnierza AK Ludwika Kawika na cmentarzu w Krzyżu
Uroczysty pogrzeb żołnierza AK Ludwika Kawika na cmentarzu w Krzyżu Andrzej Skórka
Niemal dokładnie 80 lat po śmierci Ludwika Kawika, żołnierza Armii Krajowej, na cmentarzu w tarnowskim Krzyżu odbyły się jego uroczystości pogrzebowe. Szczątki „Czujnego” odnaleziono dwa lata temu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Szczątki Ludwika Kawika odnaleziono podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu Rakowickim jesienią 2022 roku. Oficjalnie o identyfikacji poinformowano podczas uroczystości 1 grudnia ub.r. w Pałacu Belwederskim w Warszawie.

Wstąpił do AK, miał pseudonim "Czujny"
Ludwik Kawik pochodził z podtarnowskiej Łękawicy. W latach 30. odbywał służbe wojskową w 3. pułku ułanów śląskich i w 5. pułku strzelców konnych, gdzie ukończył szkołę podoficerską. Z armią związał się na dlużej, jako podoficer zawodowy służąc w 16. pułku ułanów wielkopolskich. Po przejściu do cywila zamieszkał z rodziną w Warszawie, w 1939 r. brał udział w obronie stolicy.

Do rodzinnej Łękawicy powrócił w 1942 roku i wstąpił do Armii Krajowej, działając pod pseudonimem "Czujny". Gestapo aresztowało go podczas szerokiej akcji zatrzymań żołnierzy podziemia w Tarnowie, w nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1943 roku. Prawdopodobnie był to skutek donosu.

Ludwik Kawik przez tarnowskie wiezienie, trafił na Montelupich w Krakowie. Tam zachorował i mimo próby operowania go przez współwięźniów, zmarł 27 kwietnia 1944 roku. Pochowano go potajemnie na cmentarzu Rakowickim.

Poszukiwania mogiły Ludwika Kawika

Bardzo długo uważano, że "Czujny" został rozstrzelany w Krakowie-Przegorzałach 24 kwietnia 1944 r. O tym, że zmarł jednak w więzieniu potwierdzili po wojnie dwaj inni członkowie AK aresztowani w jednym czasie z Kawikiem. Dzięki temu trafnie wytypowano miejsce pochówku "Czujnego".

IPN odnajduje szczątki bohaterów

W uroczystościach pogrzebowych z wojskowymi honorami w środę (22 maja) wzięli krewni Ludwika Kawika, oficjalne delegacje IPNz dyrektorem krakowskiego oddziału Filipem Musiałem, samorządu i służb mundurowych, a także senator Włodzimierz Bernacki.

- Dzisiaj Ludwik Kawik jest wśród swoich, nie tylko wśród rodziny, ale także wśród żołnierzy. Pokazujemy, że Rzeczpospolita pamięta o swoich bohaterach i żołnierzach, chowając ich zgodnie z wojskowym ceremoniałem. Będziemy wracali po wszystkich tych, którzy zostali zamordowani przez Niemców, przez Sowietów, przez komunistów po czterdziestym czwartym roku. I będziemy wszystkich ich identyfikowali i wszystkich ich będziemy chowali z ceremoniałem, jaki należy się i tym, którzy zmarli lub zginęli w służbie ojczyzny - podkreślał Filip Musiał.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto