Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tarnów chce nabyć teren po spalonej kamienicy, aby poszerzyć ofertę Pasażu Odkryć. Jest koncepcja nowego budynku przy Wielkich Schodach

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Spacer Wielkimi Schodami na Rynek robi od lat przygnębiające wrażenie (zdjęcie u góry). Miasto ma koncepcję gruntownych zmian (wizualizacja u dołu)
Spacer Wielkimi Schodami na Rynek robi od lat przygnębiające wrażenie (zdjęcie u góry). Miasto ma koncepcję gruntownych zmian (wizualizacja u dołu) Paweł Chwał, archiwum UMT
Fiaskiem zakończyły się rozmowy z właścicielami spalonej kamienicy na rogu Rynku i Wielkich Schodów w Tarnowie w sprawie jej odkupienia przez miasto, dlatego magistrat rozważa jej nabycie na mocy decyzji administracyjnej. Gotowa jest już nawet koncepcja tego, jak miejsce to mogłoby w przyszłości wyglądać oraz jaką pełniłoby funkcję.

Negocjacje się nie powiodły, miasto skorzysta z decyzji administracyjnej?

Pozostałości po spalonej kamienicy od 14 lat straszą w samym sercu Tarnowa. Podejmowane dotąd przez właścicieli nieruchomości działania w sprawie zagospodarowania na nowo tego miejsca okazały się nieskuteczne. Były plany odbudowy, ale nic z nich nie wyszło, podobnie zresztą, jak próbami odsprzedania atrakcyjnie położonego terenu. Negocjacje w tej sprawie dwukrotnie prowadziło m.in. miasto. Niestety, za każdym razem, kończyły się fiaskiem.

- Właściciele tego terenu nie są w stanie sami należycie się nim zająć. To ścisłe centrum miasta. Nie możemy pozostawiać tego fragmentu bez zainteresowania – tłumaczy Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Brak porozumienia w sprawie odkupienia pozostałości spalonej kamienicy nie przekreśla – jak dodaje – starań o to, aby to miasta ostatecznie stało się jej właścicielem. Prezydent chce bowiem zaproponować jej zakup na podstawie decyzji administracyjnej.

- W takiej sytuacji miasto mogłoby nabyć nieruchomość na podstawie wyceny rynkowej dokonanej przez niezależnego biegłego rzeczoznawcy nawet bez zgody właścicieli – wyjaśnia prezydent Tarnowa.

Od strony Rynku zabytkowa kamienica, od Wielkich Schodów nowoczesna bryła

Roman Ciepiela wzbudził ożywioną dyskusję w internecie prezentując na swoim facebookowym profilu koncepcję architektoniczną tego, jak miejsce to mogłoby w przyszłości wyglądać. Zgodnie z nią w sąsiedztwie renesansowych kamienic, wzdłuż Wielkich Schodów, miałaby powstać nowoczesna, w dużej mierze przeszklona, bryła zupełnie nowego budynku. Jego ściana frontowa - od strony Rynku 6 – zgodnie z zaleceniami konserwatora, pozostałaby bez zmian.

- Współistnienie nowych i starych form nie jest niczym nowym. Podobne rozwiązania istnieją w wielu innych miastach. To nie jest ostateczny projekt, tylko koncepcja, która będzie jeszcze przedmiotem dyskusji. Powstała ona z myślą o Centrum Dialogu, które pierwotnie chcieliśmy w tym miejscu usytuować. Teraz osobiście widziałbym tutaj dodatkowe przestrzenie dla Pasażu Odkryć, który okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i warto pomyśleć o rozszerzeniu jego oferty – dodaje Roman Ciepiela.

Na wykup nieruchomości miasto zapisało w Wieloletniej Prognozie Finansowej – 2 mln zł.

W Tarnowie powstanie dzielnica żydowska

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto