Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wierzchosławicach. Żywa lekcja historii dla uczniów na polanie i bieg "Wilczym Tropem"

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wierzchosławicach odbywały się w kilku miejscach i miały różne odsłony. Najwięcej osób uczestniczyło w żywej lekcji na polanie. Więcej zdjęć w galerii!
Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wierzchosławicach odbywały się w kilku miejscach i miały różne odsłony. Najwięcej osób uczestniczyło w żywej lekcji na polanie. Więcej zdjęć w galerii! UG Wierzchosławice/Robert Bryl
Formę żywej lekcji historii przybrały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które zorganizowano po raz kolejny w gminie Wierzchosławice. To właśnie z tej podtarnowskiej miejscowości pochodził Adam Boryczka psedonim „Tońko”, żołnierz Września 1939, cichociemny, oficer Armii Krajowej, pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

Upamiętnili bohaterskiego żołnierza z Wierzchosławic

Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zostały zainaugurowane w "małej" szkole. Pod tablicą pamiątkową poświęconą pułkownikowi Adamowi Boryczce, wiązanki kwiatów złożyli: Andrzej Mróz Wójt Gminy Wierzchosławice, kpt SG Paweł Wolak - Komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, Marta Strączyńska - Dyrektor Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach, Tadeusz Katra oraz Magdalena Szybilska - dyrektor Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach.

Uczniowie najmłodszych klas przygotowały piosenki na uroczystość, a także odbył się konkurs na przebranie nawiązujące do epoki.

Pokazy, bieg i piknik historyczny na polanie w Dwudniakach

Starsi uczniowie z klas IV-VIII ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy uczestniczyli natomiast w specjalnie zorganizowanym spotkaniu w plenerze, na polanie przy ścieżce edukacyjnej Lasów Państwowych w Dwudniakach. Uczniowie wzięli udział w biegu „Tropem Wilczym” pokonując dystans 1963 m. To odległość symboliczna – w tym roku zginął bowiem ostatni żołnierz wyklęty.

Na polanie miały miejsce pokazy: udzielania pierwszej pomocy, o co zadbali studenci Akademii Tarnowskiej, a także historyczne z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Uczestnicy mogli skosztować kiełbasek pieczonych na ogniu, grochówki oraz napić się ciepłej herbaty, a drużyny złożone z przedstawicieli szkół rywalizowały na specjalnie przygotowanym torze przeszkód.

Wydarzenie zorganizowała SP w Wierzchosławicach pod patronatem wójta oraz Gminnego Centrum Kultury. Pomysłodawcą jest Marek Podraza, nauczyciel historii.

Natomiast już po zmroku, za sprawą Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Wierzchosławice odbył się na IX Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc płk. Adama Boryczki. Poprzedził go koncert zespołu Dziecięca Ferajna.

Tońko - żołnierz niezłomny spod Tarnowa

Adam Boryczka pseudonim „Tońko” urodził się 18 września 1913 r. w Wierzchosławicach. Był oficerem Wojska Polskiego w stopniu kapitana, cichociemnym, oficerem Armii Krajowej, Kurierem Delegatury Zagranicznej Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w latach 1947–1954. Był również długoletnim więźniem politycznym w okresie PRL. W 2013 pośmiertnie został awansowany do stopnia pułkownika. Zmarł 30 kwietnia 1988 r. i spoczął na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

WTZ im. Jana Pawła II w programie TVN-u "Autentyczni"

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto