MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przystanki w Tarnowie "edukują". Czekając na autobus można dowiedzieć się dużo na temat patronów ulicy Braci Saków i szkoły ogrodniczej

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Jeden z przystanków przy przebudowanej ulicy Braci Saków poświęcony jest jej patronom, a drugi tarnowskiemu "Ogrodnikowi", który mieści się w dawnym pałacu Sanguszków
Jeden z przystanków przy przebudowanej ulicy Braci Saków poświęcony jest jej patronom, a drugi tarnowskiemu "Ogrodnikowi", który mieści się w dawnym pałacu Sanguszków Paweł Chwał
W Tarnowie powstały dwa nowe, historyczne przystanki, które nie tylko chronią oczekujących na autobus przed deszczem, wiatrem i śniegiem, ale także „edukują”. Mowa o przeszklonych wiatach, które stanęły przy wyremontowanej ulicy Braci Saków.

Przystanki w Tarnowie pełnią dodatkową rolę

Przystanki poświęcone historii dzielnicy znajdują się już m.in. na Grabówce, wiata ustawiona przy przejściu podziemnym na ul. Mickiewicza – vis a vis popiersia i szkoły Jana Szczepanika poświęcona jest temu wybitnemu naukowcowi i wynalazcy, a ta, która stoi na początku ul. Lwowskiej przypomina o I transporcie więźniów z Tarnowa do Auschwitz.

Wraz z przebudową ulicy Braci Saków zmieniła się lokalizacja zatok i przystanków autobusowych.

- Firma Eurovia, która wykonywała prace, aby odwdzięczyć się mieszkańcom za cierpliwość, niedogodności związane z remontem i życzliwość z ich strony wyszła z propozycją, aby nowe, ustawione na nich wiaty spełniały dodatkową rolę i przybliżały historię Gumnisk – opowiada Jolanta Chmura, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

O historii szkoły i patronach ulicy

Jeden z przystanków, naprzeciwko parku i dawnego pałacu Sanguszków poświęcony jest właśnie historii tego miejsca, a przede wszystkim szkoły ogrodniczej, która mieści się w nim już od blisko 80 lat. Opis uzupełniają archiwalne i współczesne zdjęcia.

Natomiast kolejny przystanek, w sąsiedztwie nowo wybudowanego ronda, dedykowany jest patronom ulicy czyli Braciom Sakom – Romanowi, Stanisławowi, Edwardowi i Leonowi, których rodzinny dom znajdował się nieopodal, a w czasie okupacji niemieckiej pełnił funkcję ośrodka konspiracyjnego. Wszyscy czterej bracia zostali aresztowani. Edwarda Niemcy zamordowali podczas przesłuchania, pozostali trafili do więzienia, a następnie do obozów koncentracyjnych. Wprawdzie przeżyli wojnę i wrócili do domu, ale byli inwigilowani przez komunistów. Ulica nosi ich imię od 1992 roku.

Dedykowana im tablica informacyjna na przystanku w formie kalendarium powstała na podstawie wspomnień Stanisławy Sak, która jest jednocześnie emerytowaną nauczycielką ZSEO.

Nowe przystanki służą już pasażerom. Ich lokalizacja zmieniła się względem tego, gdzie stały wcześniej. Wraz z zakończeniem remontu drogi i przywróceniu ruchu dwukierunkowego ulicą Braci Saków kursują już normalnie - w obu kierunkach autobusy miejskie, a także jadące w kierunku Skrzyszowa i gminy Ryglice, w tym m.in. autobus linii A46 Małopolskich Linii Dowozowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto