Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów chce sięgnąć do podziemnych pokładów gorącej wody pod miastem. Odwiert geotermalny może pochłonąć jednak nawet 20 milionów złotych

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Wraz z eksploatacją złóż wód geotermalnych w Krzyżu - Tarnów zyskałby nowe źródło taniej i ekologicznej energii
Wraz z eksploatacją złóż wód geotermalnych w Krzyżu - Tarnów zyskałby nowe źródło taniej i ekologicznej energii 123RF
Tarnów nie składa broni w walce o dofinansowanie odwiertu geotermalnego. Badania wykazały, że w północnej części miasta mogą znajdować się pokłady gorącej wody. Ta mogłaby posłużyć między innymi do ogrzewania mieszkań na tarnowskich osiedlach a także zasilić tarnowskie baseny.

Podziemne pokłady szansą na tanią energię dla Tarnowa

Wstępne badania geologiczne, a także analizy wykonane na zlecenie Tarnowskiego Klastera Przemysłowego potwierdziły występowanie złóż geotermalnych na terenie dzielnicy Krzyż. Największe ich pokłady stwierdzono w rejonie ulicy Traktorowej.

Klaster pierwotnie sam chciał zdobyć dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na wykonanie odwiertu. Kiedy okazało się jednak, że spółka może liczyć na zwrot tylko połowy kosztów przedsięwzięcia zdecydowano się na zamianę działek z miastem i to władze Tarnowa ostatecznie wystąpiły do Funduszu o wsparcie tego zadania. W przypadku wniosku kierowanego przez samorząd takie dofinansowanie może wynieść bowiem nawet 100 proc. A chodzi o niebagatelną kwotę nawet 20 milionów złotych, gdyż planowany odwiert może mieć ok. 3,5 kilometra głębokości.

- Nasz wniosek uzyskał akceptację. W tej chwili prowadzona jest jego ocena przez Ministerstwo Klimatu. Jest bowiem podejrzenie, że w tym rejonie na pewnej głębokości mogą być węglowodory. W związku z tym istnieje pewne ryzyko związane z wierceniami i to musi być rozwiane. Stąd konieczne będą dodatkowe badania geologiczne, które wyeliminują to zagrożenie – tłumaczy Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

W ministerstwie klimatu o odwiercie geotermalnym w Krzyżu

Kwestia odwiertu poruszana była podczas styczniowej wizyty delegacji z Tarnowa w ministerstwie w Warszawie.

- Gdyby zapadła ostateczna decyzja o poszukiwaniu wód geotermalnych, byłoby to dodatkowe zabezpieczenie czystej energii dla Tarnowa, a na tym skorzystałaby również jakość powietrza w mieście – dodaje prezydent Ciepiela.

Gorąca woda z odwiertu mogłaby być wykorzystywana między innymi do ogrzewania mieszkań. Wystarczyłoby wybudować instalację, aby połączyć odwiert z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. W linii prostej to jedynie ok. 700-800 metrów, stąd koszty nie byłyby wysokie. Pozyskana w ten sposób woda mogłaby być wykorzystywana również do produkcji energii elektrycznej, a także tłoczona do basenów w mieście, obniżając znacząco koszty ich funkcjonowania.

Czy to się opłaci?

Dotąd najczęściej podawaną w Tarnowie lokalizacją pokładów termalnych były okolice Góry św. Marcina. Wstępne badania wykazały jednak duże wątpliwości co do jakości i składu chemicznego znajdującej się w nich wody. Nie zdecydowano się na wykonanie tam odwiertu, gdyż są poważne obawy o to, że koszty jej oczyszczenia przewyższą ewentualne zyski.

Obawy są również w przypadku pokładów wód geotermalnych w Krzyżu. Dodatkowe badania geologiczne mają dać odpowiedź na to, czy złoża są wystarczająco duże, a woda odpowiedniej jakości, aby opłaciło się wydać grube miliony na odwiert.

Zakończył się remont w dawnej bursie, a uchodźcy mieszkają teraz w lepszych warunkach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto