Zmienne szczęście siatkarek Grupy Azoty PWSZ Tarnów

Aleksandra Kaczyńska
Artur Gawle
W półfinale play-off o mistrzostwo I ligi siatkówki mamy remis 1:1 w starciu Grupy Azoty PWSZ Tarnów i Wisły Warszawa. Przed własną publicznością tarnowianki w sobotę nie dały szans rywalkom, ale w niedzielę uległy im w tie-breaku. Za tydzień rywalizacja przenosi się do Warszawy.

Sobotni mecz Grupa Azoty PWSZ Tarnów - Wisła Warszawa 3:0 (25:21, 25:23, 25:19).
Początek był mocnym uderzeniem w wykonaniu przyjezdnych, które prowadziły już 1:5. Chwilę później długą wymianę zakończyła blokiem Magda Jurczyk, a przy zagrywce Asi Sikorskiej tarnowianki doprowadziły do remisu (6:6). Przy stanie 13:16, tarnowianki wykorzystały błędy rywalek, skutecznie grały blokiem i odrobiły cztery punkty z rzędu. W końcówce partii, przy stanie 22:21, Magda Szabó utrudniła swoją zagrywką wyprowadzenie akcji rywalkom i zdobyła dwa asy serwisowe. Tarnowianki wygrały seta 25:21.

Początek drugiej partii był zacięty (7:7). Przy zagrywce Szabó miejscowe wyszły na prowadzenie (11:8). 9 punkt dla swojej drużyny zdobyła z obejścia Katarzyna Połeć. Ta sama zawodniczka w następnej akcji postawiła skuteczny blok (11:10). Przy stanie 14:12 zdobyła punkt bezpośrednio z zagrywki Asia Sikorska. W tej fazie seta tarnowianki cały czas utrzymywały dwupunktową przewagę (19:17). Ale Wisła doprowadziła jeszcze do remisu (21:21). W następnej akcji wygrała walkę na siatce Paulina Bałdyga. W odpowiedzi mocno ze skrzydła uderzyła Żaneta Baran. 24 punkt dla Tarnowa zdobyła z piłki przechodzącej Magda Jurczyk (24:23). Ostatnia akcja w tym secie należała do Asi Sikorskiej. Tarnowianki wygrały drugą partię 25:23.

Trzecia odsłona tego spotkania rozpoczęła się od prowadzenia gospodyń (5:3). 6 punkt zdobyła na lewej stronie Klaudia Grzelak. W następnej akcji pomyliła się Żaneta Baran. Przy stanie 8:5 obiła blok Magda Szabó. Warszawa, przy dobrej zagrywce Żanety Baran, odrobiła 3 punkty straty (11:10). Przy stanie 13:11 Magda Jurczyk zdobyła asa serwisowego, w następnej akcji wykorzystała piłkę przechodzącą Magda Pytel. Tarnowianki do końca kontrolowały już sytuację i wygrały 25:19 seta, a cały mecz 3:0.
MVP meczu została wybrana Magdalena Szabó.

Grupa Azoty PWSZ Tarnów: Paulina Bałdyga, Magdalena Jurczyk, Magdalena Pytel, Magdalena Szabó, Klaudia Grzelak, Joanna Sikorska oraz Aleksandra Guzikiewicz-Kielar (libero).
Wisła Warszawa: Ewelina Mikołajewska, Żaneta Baran, Katarzyna Marcyniuk, Katarzyna Połeć, Anna Lewandowska, Elena Nowgorodczenko oraz Alicja Markiewicz (libero).

Niedzielny mecz Grupa Azoty PWSZ Tarnów – Wisła Warszawa 2:3 (26:28, 25:19, 19:25, 25:18, 11:15).

Tarnowianki rozpoczęły od prowadzenia 9:5. Przy stanie 16:12 skutecznie zaatakowała Żaneta Baran. Chwilę później pomyliła się na lewym skrzydle Ewelina Mikołajewska. W następnej akcji popełniły błąd tarnowianki. W końcówce seta (23:21) skutecznie kiwnęła ze środka Anna Lewandowska. Zacięta walka na przewagi zakończyła się wygraną Wisły (28:26).

Gospodynie prowadziły na początku drugiej partii 10:7. 11 punkt zdobyła atakiem Magda Szabó. Ale do remisu doprowadziła dobra postawa Katarzyny Połeć (11:11). Dzięki zagrywce Asi Sikorskiej tarnowianki wyszły na prowadzenie (15:13), wypracowały wypracowały sobie kilkupunktową przewagę i ostatecznie wygrały drugiego seta 25:19.

Trzeci set lepiej zaczęly przyjezdne (1:4). Przy stanie 7:13 skutecznie atakowała Paulina Głaz, która zastąpiła Klaudię Grzelak. Warszawianki kontrolowały jednak wynik i nie wypuściły już zwycięstwa w tej partii (19:25).
Początek czwartego seta należał do gospodyń (6:1). Warszawianki odrobiły część strat po przerwie na życzenie Ewy Cabajewskiej (7:5). Przy stanie 12:8 obiła blok Żaneta Baran, w odpowiedzi skutecznie ze środka punktowała Magda Jurczyk. W końcówce seta dobrze w ataku grała Magda Szabó, a Paulina Głaz utrudniała swoją zagrywką przyjęcie rywalkom. Piłkę setową wykorzystała kapitan tarnowskiego zespołu. Grupa Azoty PWSZ doprowadziła do tie-breaka, wygrywając czwartego seta 25:18.

Początek piątego seta nie ułożył się po myśli tarnowianek (1:4). Trener Michał Betleja poprosił o czas, po którym gospodynie doprowadziły do remisu (5:5). Po zmianie stron dobrze na zagrywce spisywała się jednak Katarzyna Marcyniuk. Przy stanie 10:13 skutecznie z obejścia atakowała Połeć. Warszawa wygrała tego seta 11:15 i całe spotkanie 2:3.

MVP meczu została wybrana Żaneta Baran.

Grupa Azoty PWSZ Tarnów: Paulina Bałdyga, Magdalena Jurczyk, Magdalena Pytel, Magdalena Szabó, Klaudia Grzelak, Joanna Sikorska, Aleksandra Guzikiewicz-Kielar (libero) oraz Paulina Głaz, Sabina Podlasek, Maja Grodzka.
Wisła Warszawa: Ewelina Mikołajewska, Żaneta Baran, Katarzyna Marcyniuk, Katarzyna Połeć, Anna Lewandowska, Elena Nowgorodczenko oraz Alicja Markiewicz (libero), Agnieszka Banasiak.