Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Polsce Południowej 2013: Miejsca, które ukochał Jan Paweł II

Janusz Michalczak
Beskid Mały, lecz znaczenie wielkie. Przede wszystkim za sprawą Jana Pawła II, który ukochał w szczególny sposób tę część Polski. Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice, gdzie przyszedł na świat, są dziś synonimami polskości. Od wieków zresztą ziemia ta, czego świadectwem są choćby wydarzenia konfederacji barskiej, owocowała wielkimi patriotami.

Klimatyczna Lanckorona, mekka artystów
Beskid Mały i Beskid Makowski są częstym celem wycieczek. Niektóre miejscowości, na przykład Lanckorona, od dziesięcioleci spełniają także funkcję wypoczynkową. To niewielkie miasteczko, położone w odległości zaledwie 34 km od Krakowa, zasługuje na uwagę z wielu względów. Przede wszystkim z racji unikatowego charakteru bardzo dobrze zachowanej XIX-wiecznej zabudowy rynku, a także niektórych bocznych ulic. Lanckorona jest również ulubionym miejscem plenerów artystycznych.

W ostatnich latach powstało tu kilka galerii, które prezentują wyroby miejscowego rękodzieła, a także twórczość lokalnych i krakowskich artystów. Prowadzą je m.in. państwo Budzowscy oraz Kazimierz Wiśniak, znany krakowski scenograf, wydawca „Kuriera Lanckorońskiego”. „Z historią miasteczka można zapoznać się w Izbie Muzealnej im. prof. Antoniego Krajewskiego, stworzonej w najstarszym drewnianym domku w dolnej pierzei rynku” – zachęca krakowsko-lanckoroński dziś artysta. „- Można tu zobaczyć m.in. makietę rynku sprzed tragicznego pożaru w 1868 roku, a także jak żyło się dawniej w tradycyjnym domu lanckorońskich mieszczan oraz zwiedzić Izbę Konfederatów Barskich, których ważnym przyczółkiem była Lanckorona”.

Nad górującym ponad Lanckoroną wzgórzem znajdują się ruiny zamku, który został zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego (władca ten był również fundatorem kościoła pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela). Wokół góry lanckorońskiej prowadzą piesze trakty o zagadkowych, romantycznych nazwach: Aleja Cichych Szeptów, Aleja Zakochanych, Dawny Trakt Królewski oraz Droga na Moczary.

Z Lanckorony warto wybrać się w pieszą wędrówkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Niebieski szlak zaprowadzi nas w kierunku dróżek kalwaryjskich, którymi wędrował niegdyś uczeń, student, a w przyszłości kardynał i papież Jan Paweł II. Celem wycieczek prowadzących do tej miejscowości jest przede wszystkim Sanktuarium Pasyjno-Maryjne oraz Bazylika Matki Boskiej Anielskiej, ufundowane przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego w 1600 roku. Zebrzydowski wraz z żoną Urszulą miał ujrzeć - przez okno lanckorońskiego zamku trzy płonące krzyże unoszące się ku niebu na górą Żar. Jednym z głównych obiektów kultu jest w tym miejscu srebrna figura Matki Bożej Anielskiej przywieziona przez wojewodę z Loreto i poświęcona przez papieża Sykstusa V. Niebieski szlak, który wiedzie w kierunku Turbacza, prowadzi tuż obok Koskowej Góry (868 m n.p.m.), będącej jednym z najlepszych punktów widokowych w tej części Beskidów.

Miejscem tym warto zainteresować się również z racji jego walorów rowerowych. Godną polecenia wydaje się oznakowana na czerwono trasa rowerowa, która bierze swój początek w Woli Radziszewskiej. Możemy dotrzeć nią między innymi do zabytkowego zespołu dworskiego z XVII wieku w Podchybiu.

Pamiątki związane życiem błogosławionego
Wadowice, które zasługują na osobną prezentację, przyciągają przede wszystkim licznych pielgrzymów, wędrujących szlakami Jana Pawła II. W rynku mogą oni zwiedzić rodzinny dom Papieża.
Znajdująca się w nim wystawa obejmuje replikę mieszkania rodziny Wojtyłów z lat 20. minionego wieku w skali 1:1 oraz unikatowe eksponaty i pamiątki związane z Ojcem Świętym. Są wśród nich: obrazek będący pamiątkę pierwszej komunii świętej Karola Wojtyły, a także szkaplerz, który otrzymał od Ojców Karmelitów w Wadowicach na Górce i który nosił przez wiele lat. Uwagę zwracają tu dwa różańce - jednego Ojciec Święty używał, gdy w studiu Radia Watykańskiego odmawiał modlitwę transmitowaną na cały świat, drugi jest podarunkiem siostry Łucji z Fatimy.

Najcenniejszymi eksponatami są stroje: kardynalski, w którym kard. Karol Wojtyła pojechał na pogrzeb Jana Pawła, noszony również podczas konklawe; a także sutanna założona bezpośrednio po wyborze, w której Papież udzielił pierwszego błogosławieństwa „Urbi et orbi”.

Przebywając w Wadowicach możemy udać się na pieszą wycieczkę w kierunku Leskowca. I tutaj, na pobliskim Groniu Jana Pawła II (890 m n.p.m.), przechowywane są cenne pamiątki związane z następcą św. Piotra. Znajdują się wśród nich dwa różańce papieskie. Jeden z nich jest darem Ojca Świętego przekazanym sanktuarium przez biskupa Stanisława Ryłkę 17 lipca 1996 r. Ciekawym dziełem sztuki jest obraz Matki Bożej Królowej Ludzi Gór, autorstwa Jana Brońki, pobłogosławiony przez Jana Pawła II w Bielsku-Białej 22 maja 1995 r. Uwagę zwraca fotel papieski z Kaplicówki w Skoczowie, który do kaplicy na Groniu wykonali uczniowie szkoły Księży Salezjanów z Oświęcimia.

Zrelaksować możemy się w Andrychowie, gdzie w ostatnim czasie powstały rozmaite obiekty służące rekreacji, m.in. park linowy w ośrodku wypoczynkowym „Czarny Groń”, szkółka jeździecka, mini ZOO oraz – w pobliskim Inwałdzie – park miniatur z najbardziej znanymi budowlami świata.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto