Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie powstanie Społeczna Agencja Najmu? Ma dzierżawić puste mieszkania w mieście i przeznaczać je pod wynajem z atrakcyjnym czynszem

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Program zakładający powstanie Społecznej Agencji Najmu w Tarnowie ma być korzystny zarówno dla właścicieli mieszkań, jak i najemców.
Program zakładający powstanie Społecznej Agencji Najmu w Tarnowie ma być korzystny zarówno dla właścicieli mieszkań, jak i najemców. archiwum
Władze Tarnowa pracują nad utworzeniem w mieście Społecznej Agencji Najmu. Dzięki niej mieszkańcy mogliby skorzystać z najmu mieszkań w cenach niższych od rynkowych. Zyskaliby też właściciele pustych mieszkań w mieście, które SAN by od nich dzierżawiła i przeznaczała pod wynajem.

Oferta Społecznej Agencji Najmu ma być skierowana do osób z tzw. luki czynszowej. Są to rodziny, których dochód jest zbyt niski, aby zakupić mieszanie, i nie mają też zdolności kredytowej, a jednocześnie nie kwalifikują się już na przydział mieszkania komunalnego, a nie stać ich z kolei, aby wynająć mieszkanie po cenach rynkowych.

Według wstępnych założeń SAN w Tarnowie ma prowadzić Miejski Zarząd Budynków. W tym celu miasto nawiązało już współpracę z Fundacją Habitat for Humanity Poland, która wspiera takie przedsięwzięcia mieszkaniowe w kraju. W ramach podpisanego porozumienia fundacja sfinansuje remont siedmiu mieszkań należących do MZB, które zostaną przekazane na rzecz utworzonej Społecznej Agencji Najmu.

- Są to mieszkania w kamienicach głównie blisko centrum przy ul. Krakowskiej, Brodzińskiego, Bernardyńskiej, 1 Maja, Cegielnianej i dwa przy ul. Lwowskiej - zaznacza Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.

Atrakcyjne ceny czynszu w ramach SAN

Koszt remontu tych lokali oszacowano na ponad 889 tysięcy złotych. Koniec prac przewidziano w nich na koniec pierwszego kwartału 2024 roku. Po inwestycji przez pięć lat będzie nimi zarządzać nowo utworzona Społeczna Agencja Najmu. Po tym czasie lokale mają wrócić do zasobów MZB.

SAN będzie przeznaczała mieszkania pod wynajem. Skorzystać z niego będą mogły rodziny, które spełnią ustalone wcześniej kryteria. Jednym z głównych mają być dochody, które nie będą pozwalały wynająć mieszkania na wolnym rynku, ale też nie kwalifikują do przydziału mieszkania komunalnego.

Najemcy będą mogli wynająć mieszkanie po preferencyjnych cenach, które mają być niższe od tych rynkowych m.in. dzięki dopłatom do czynszu.

Miasto liczy na dofinansowanie

SAN ma dysponować mieszkaniami nie tylko miejskimi. Ma się też zajmować dzierżawą lokali od prywatnych właścicieli. Skorzystać mają na tym w szczególności właściciele lokalów, które wymagają gruntownych remontów oraz osoby, które z różnych powodów boją się wynajmować swoje mieszkania. SAN będzie przeprowadzać wszystkie remonty w mieszkaniach na własny koszt i zajmować się bieżącym utrzymaniem lokali na okres dzierżawy.

- Właściciel będzie miał zagwarantowany comiesięczny czynsz, który nie będzie objęty podatkiem - zaznacza Bernard Karasiewicz.

Tarnów jest już bliski utworzenia Społecznej Agencji Najmu. Miasto zostało m.in. zakwalifikowane do uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie działalności SAN ze środków Fundacji Habitat for Humanity Poland w wysokości 250 tys. zł. Dodatkowo miasto planuje także pozyskać pieniądze z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dysponujące tymi środkami ma jeszcze do końca tego roku ogłosić konkurs, w którym do rozdania będzie 100 milionów złotych.

Miasto pozyskane pieniądze chce przeznaczyć na pokrycie kosztów prac remontowych oraz adaptacje lokali przeznaczonych na wynajem w ramach SAN, a także na sfinansowanie dopłat do czynszu.

Aby starać się o pieniądze, władze Tarnowa potrzebują jeszcze uchwały rady miejskiej, która ma się tą sprawą zająć na najbliższej sesji, która odbędzie się w czwartek 30 listopada.

W Małopolsce dopiero się przygotowują, a w Poznaniu SAN już zaczął działać

Tarnów może być pierwszym miastem w Małopolsce, w którym zacznie funkcjonować Społeczna Agencja Najmu. Jednak o tym programie myślą też w innych częściach województwa. W ostatnich tygodniach konsultacje społeczne w sprawie SAN przeprowadził m.in. Kraków.

SAN od niedawna działa natomiast w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski w ramach tej społecznej inicjatywy może skorzystać sto rodzin. Wyliczono również, ile będą wynosiły tam dopłaty do czynszu. I tak w przypadku dwuosobowej rodziny dopłata będzie stanowić ponad 440 złotych, a dla sześciu osób wynajmujących lokal w ramach SAN dopłata do czynszu będzie wynosić już blisko 1200 zł.

Drogowcy w Tarnowie twierdzą, że zima ich nie zaskoczy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto