Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Wierzchosławicach i Łękach powstaną pierwsze w regionie tarnowskim mieszkania w ramach SIM Małopolska. Wybrano wykonawców inwestycji

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
SIM Małopolska wybrała wykonawców na inwestycje w Wierzchosławicach (z lewej) i Łękach (z prawej).
SIM Małopolska wybrała wykonawców na inwestycje w Wierzchosławicach (z lewej) i Łękach (z prawej). Wizualizacje
Zgromadzenie wspólników spółki SIM Małopolska zdecydowało o rozpoczęciu budowy mieszkań w podtarnowskich Wierzchosławicach i w Łękach w gminie Borzęcin. Wybrano już wykonawców inwestycji, a samorządy wciąż jeszcze prowadzą nabory lokatorów nowych mieszkań.

Na rozstrzygnięcie przetargów dotyczących budowy mieszkań w Wierzchosławicach i Łękach trzeba było poczekać kilka tygodni. Wpływ na to miały oferty, które były dosyć wysokie w stosunku do budżetu, jaki na inwestycje planowała przeznaczyć spółka SIM Małopolska.

Początkiem lutego w Miechowie odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników SIM Małopolska, które zdecydowało, że kwoty na realizację inwestycji zostaną jednak zwiększone.

- Podczas spotkania, wspólnicy jednomyślnie zdecydowali o rozpoczęciu kolejnych inwestycji spółki tym razem na terenie gminy Wierzchosławice oraz gminy Borzęcin, a także zatwierdzili plan rzeczowo – finansowy spółki na rok 2024 - zaznacza Michał Lysy, prezes SIM Małopolska, której siedziba mieści się w Brzesku.

W regionie tarnowskim powstaną nowe mieszkania

W związku z decyzjami Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników wyłoniono wykonawców inwestycji zarówno w Wierzchosławicach, jak i Łękach. W gminie pod Tarnowem zadaniem zajmie się firma Pesam z Dębicy. Wybuduje ona za ponad 12 mln zł blok, w którym znajdzie się 40 mieszkań. Przy budynku powstanie też plac zabaw oraz 42 miejsca parkingowe. Mieszkańcy będą też mieli do dyspozycji 40 komórek lokatorskich oraz wiaty na odpady.

Wykonawcą inwestycji w Łękach będzie natomiast firma ersbet z Nowego Sącza. Zadanie w gminie Borzęcin zostanie zrealizowane za ponad 9,7 mln zł. Inwestycja zakłada budowę czternastu budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie szeregowej. Powstaną w nich lokale przeznaczone do zamieszkania przez dwie do czterech osób. W tym przypadku również ma powstać plac zabaw, a także 28 miejsc parkingowych i dodatkowo 4 przeznaczone do czasowego postoju w celu naładowania samochodu elektrycznego.

Wkrótce ma nastąpić podpisanie umowy z wykonawcami i rozpoczęcie robót.

W planowanych budynkach wciąż są jeszcze wolne miejsce. Zarówno gmina Wierzchosławice, jak i samorząd Borzęcina do końca lutego prowadzi nabory uzupełniające przyszłych lokatorów.

Tak mają wyglądać budynki w Wierzchosławicach i Łękach

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pierwsza inwestycja już trwa, kolejne przetargi ogłoszone

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa powstała w połowie 2021 roku i należy do niej 16 małopolskich gmin. Spółkę tworzą: Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Ryglice, Tuchów, Borzęcin, Korzenna, Stary Sącz, Zakliczyn, Trzciana, Wierzchosławice, Miechów, Wieliczka, Brzesko, Ciężkowice, Gorlice i Rabka-Zdrój, które na swoim terenie zamierzają wznieść budynki mieszkalne dla ponad tysiąca rodzin.

Pierwszą inwestycję spółka rozpoczęła w Miechowie, gdzie powstaje 79 mieszkań. Kolejne mają powstać w Wierzchosławicach i Łękach. Przetargi trwają natomiast na inwestycje w Wieliczce, Starym Sączu i Rabce. Fiaskiem zakończyło się natomiast postępowanie przetargowe dotyczące budowy mieszkań w Siedliskach koło Tuchowa. Przetarg ma być jednak powtórzony.

Mieszkania w ramach SIM Małopolska mają być finansowane z różnych źródeł. Są to głównie pieniądze z dotacji pochodzących z Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, a także kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. 15 proc. wartości mieszkania ma pokryć przyszły najemca.

Dla przyszłych lokatorów atrakcyjna ma być stawka czynszu, która ma być niższa od stawek rynkowych, a dodatkowo będzie można starać się o dopłaty do czynszu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W Tarnowie rozpoczęło się łatanie dziur na ulicach po ataku zimy

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto