Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnów pamięta o 84. rocznicy II wojny światowej. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się miejskie uroczystości patriotyczne

Artur Gawle
Artur Gawle
Miejskie uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie.
Miejskie uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie. Artur Gawle
W piątek (1 września) przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Organizatorami wydarzenia był prezydent Tarnowa oraz tarnowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W hołdzie poległym w tamtym czasie żołnierzom i cywilom złożono znicze i wiązanki kwiatów.

Tarnów uczcił 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Słynny komunikat radiowy rozbrzmiał w Tarnowie

W piątkowych uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie wzięły udział m.in. liczne poczty sztandarowe z tarnowskich szkół oraz służb mundurowych z terenu miasta. W wydarzeniu wzięli udział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, radni miejscy oraz przedstawiciele stowarzyszeń patriotycznych.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn państwowy oraz odsłuchani komunikat radiowy, który nadano 1 września 1939 roku.

"A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszystkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek Narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa!" - usłyszeli z głośników uczestnicy uroczystości w Tarnowie.

Delegacje samorządowców i różnych organizacji złożyły na koniec kwiaty i znicze pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Po południu zaplanowane są także uroczystości przed byłą siedzibą Gestapo w Tarnowie przy ul. Urszulańskiej 18. Poprzedzi je msza św. o godz. 17 w Kościele Księży Filipinów. Wydarzenie organizuje wiceminister Edukacji i Nauki, poseł Ziemi Tarnowskiej Włodzimierz Bernacki.

Tarnów ucierpiał jeszcze przed pierwszym września

II wojna światowa odbiła swoje piętno na Tarnowie. Miasto ucierpiał jeszcze przed jej wybuchem. 28 sierpnia 1939 roku w dworcowej przechowalni bagażu doszło bowiem do eksplozji materiałów wybuchowych, złożonych w dwóch walizkach przez niemieckiego dywersanta Antoniego Guzego. Zginęło wówczas 20 osób, a 35 zostało rannych.

Po wybuchu wojny, 3 września na miasto spadły pierwsze bomby, a wojska niemieckie wkroczyły do Tarnowa po południu 7 września. Kilka godzin później zatrzymano członków tymczasowego Zarządu Miasta i trzymano ich pod strażą w Ratuszu.

Zabytkowy budynek szpitala Szczeklika w Tarnowie zostanie uratowany!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto