Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2023 w Tarnowie i okolicy. Czyste niebo zachęca do nocnych obserwacji. Połowa sierpnia to czas "spadających gwiazd"

Redakcja Tarnów
Połowa sierpnia to czas, kiedy deszcz Perseidów powinien być najbardziej intensywny, a przez to najłatwiejszy do zaobserwowania
Połowa sierpnia to czas, kiedy deszcz Perseidów powinien być najbardziej intensywny, a przez to najłatwiejszy do zaobserwowania Aneta Żurek
Jeśli ktoś przegapił tegoroczną noc Perseidów (12 na 13 sierpnia) to nic straconego. Na naszym niebie wciąż można obserwować spadające gwiazdy. A warunki ku temu są w tym roku wyśmienite. Zobaczcie, gdzie w Tarnowie i okolicy warto wybrać się po zmroku, aby podziwiać to wyjątkowe zjawisko!

Perseidy 2023 w Tarnowie - gdzie i kiedy oglądać spadające gwiazdy?

Perseidy to kosmiczny pył, powstały w wyniku rozpadu komety Swift-Tuttle. Drobiny z komety pędzą w stronę ziemi z prędkością nawet 60 kilometrów na sekundę, ulegając spaleniu w zetknięciu z atmosferą. Efekt rozbłysku pozostawia na niebie ślad nawet o długości kilkudziesięciu kilometrów.

Perseidy są widoczne na niebie już od 17 lipca, a ich aktywność kończy się 24 sierpnia. Maksimum roju wypada jednak dopiero w połowie sierpnia i to wtedy są największe szanse na to, by rzeczywiście wystąpiła noc spadających gwiazd.

" To na pewno jedno z bardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych, ale jak zawsze - do jego obserwacji są niezbędne odpowiednie warunki pogodowe. Na tę kwestię nie mamy wpływu, ale możemy wybrać miejsce, z którego będzie podziwiać Perseidy 2023. Powinno być ono jak najbardziej oddalone od źródeł sztucznego światła – większa ciemność gwarantuje o wiele lepsze widoki. W tym roku nie będzie zakłócał ich Księżyc, którego tarcza będzie widoczna jedynie w około 10 proc." - czytamy na stronie Teleskop.pl

Do oberwacji nieba pootrzeba cierpliwości

Szczyt aktywności Perseidów ma miejsce zawsze w okolicach 10 sierpnia (a konkretniej między 12 a 14 dniem tego miesiąca – w zależności od roku), dlatego Perseidy są też często nazywane „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ w ten dzień wypada rocznica jego męczeńskiej śmierci.

Spadające gwiazdy to jedno z najłatwiejszych do obserwowania zjawisk astronomicznych. Są doskonale widoczne na niebie bez specjalnych przyrządów optycznych. Wystarczy cierpliwie wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Dobrze jest jednak wybrać na obserwację miejsce z dala od ulicznego oświetlenia i uważnie wpatrywać się w rozgwieżdżone niebo. W szczycie możemy się spodziewać nawet 60 meteorów na godzinę.

W Tarnowie i regionie nie brakuje miejsc, gdzie można dostrzec spadające gwiazdy.

Fotograf Marcin Duran wybrał się na noc Perseidów do Ryglic pod Tarnowem. Jak przyznaje to jego ulubione miejsce do obserwowania tego zjawiska. Efektem jest zachwycające zdjęcie sierpniowego nieba i spadającej gwiazdy.

Rozpoczyna się budowa wieży widokowej na Bocheńcu w Jadownikach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto