Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Park Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej zmienia swoje oblicze. Samorząd planuje rewitalizację głównej alei zabytkowego parku. WIZUALIZACJE

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Tak ma wkrótce wyglądać główna aleja w Parku Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej.
Tak ma wkrótce wyglądać główna aleja w Parku Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej. Wizualizacje
Samorząd Dąbrowy Tarnowskiej przygotowuje się do rewitalizacji głównej alei Parku Miejskiego znajdującego się w centrum miasta. Inwestycja zostanie wykonana dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu i pochłonie w sumie około pół miliona złotych.

Park Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej jest częścią zespołu dworsko - parkowego Lubomirskich. Wpisany do rejestru zabytków teren w centrum miasta od ponad dziesięciu lat jest poddawany różnym pracom rewitalizacyjnym. Dokonano na nim wielu nasadzeń nowych drzew, wyremontowano także znajdujący w parku plac zabaw oraz siłownię plenerową. Dwa lata temu odnowiono też Plac Walczących o Niepodległą Polskę, na którym odbywają się wszystkie ważne uroczystości patriotyczne.

- Ten park praktycznie cały czas wymaga pracy. Drzewostan, który się tam znajduje, jest już leciwy i trzeba często te drzewa wycinać, a i też ostatnie burze, które przeszły nad Dąbrową Tarnowską narobiły wielu szkód w parku - mówi Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Park Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej z reprezentacyjną aleją

Teraz samorząd przygotowuje się do rewitalizacji głównej alei prowadzącej przez park. Ta centralna trasa ma zostać przekształcona w reprezentacyjną aleję spacerową, pokrytą płytami wraz z miejscami do wypoczynku i rabatami kwiatowymi. Zostanie ona też zwieńczona nowymi schodami prowadzącymi w kierunku Kościoła NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, czyli miejsca dawnego pałacu Lubomirskich. Na alei pojawi się też nowe oświetlenie.

- Jest to główna aleja w parku, którą przemieszcza się wielu mieszkańców idących do kościoła, centrum miasta, czy osiedla Kościuszki. Chcemy ją wyróżnić na tle pozostałej części parku, która ma wyraźne funkcje rekreacyjne i sportowo - wypoczynkowe - zaznacz burmistrz Kaczmarski.

Inwestycja w parku możliwa jest dzięki dotacji z Polskiej Ładu, która wyniosła 430 tysięcy złotych i stanowi aż 95 proc. kosztów całego zadania. Prace mają zostać wykonane w przyszłym roku.

Wszystko musi być uzgodnione z konserwatorem

Władze Dąbrowy Tarnowskiej myślą także o kolejnych etapach rewitalizacji zabytkowego parku. Czekają jednak na uruchomienie Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego będzie można pozyskać pieniądze z puli na odnowę parków.

- Chcielibyśmy jeszcze lepiej urządzić ten park. Chciałem też podkreślić, że wszystko, co robimy w tym miejscu, musi być uzgadniane z konserwatorem zabytków i dlatego też nie możemy robić nic na własną rękę, musimy mieć stosowne opinie konserwatora, a to często wymaga czasu - zaznacza Krzysztof Kaczmarski.

Piknik historyczny i podróż w czasie w Niedomicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Park Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej zmienia swoje oblicze. Samorząd planuje rewitalizację głównej alei zabytkowego parku. WIZUALIZACJE - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto