Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczycielka informatyki z tarnowskiego „elektryka” wśród najlepszych na świecie edukatorów w zakresie sztucznej inteligencji

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Edyta Kowalska, nauczycielka ZSME w Tarnowie, wyróżniona tytułem najlepszej edukatorki w zakresie sztucznej inteligencji
Edyta Kowalska, nauczycielka ZSME w Tarnowie, wyróżniona tytułem najlepszej edukatorki w zakresie sztucznej inteligencji archiwum prywatne
Edyta Kowalska, nauczycielka z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie nagrodzona została przez informatycznego giganta prestiżowym tytułem jednej z najlepszych na świecie edukatorek w zakresie AI. Werdykt ogłoszono podczas finału Intel AI Global Festival 2023.

Pani Edyta uczy na co dzień w Tarnowie przyszłych techników-informatyków i techników-programistów. Ale jej dodatkową pasją jest sztuczna inteligencja.

Pasja nauczycielki z Tarnowa do sztucznej inteligencji

Zagadnienia tego nie ma jeszcze co prawda w programach nauczania, ale dodatkowe zajęcia w szkole to prawdziwe pole do popisu.

- Młodzież fascynuje tematyka sztucznej inteligencji, dużo czasu poświęcamy możliwościom jej zastosowania, rozmawiamy o etyce i odpowiedzialności – mówi Edyta Kowalska.

Organizowany przez światowego potentata branży komputerowej Intel AI Global Impact Festival 2023 to impreza poświęcona innowacjom związanym z rozwojem sztucznej inteligencji.

„Sztuczna inteligencja może odblokować nowe, potężne możliwości i poprawić życie każdej osoby na planecie. Może również stanowić integralną część pomocy osobom niepełnosprawnym w niezależnym życiu i pełnym uczestnictwie we wszystkich jego aspektach” - podkreślają organizatorzy wydarzenia o skali globalnej. Nacisk kładą przy tym na odpowiedzialne podejście do AI, aby chronić się przed jej niewłaściwym wykorzystaniem.

Tarnowska nauczycielka w gronie najlepszych mentorów od AI na świecie

Intel wytypował najlepszych edukatorów z zakresu AI z różnych krajów z całego świata. Edyta Kowalska znalazła się w tym gronie między innymi dzięki udziałowi od kilku lat w nowatorskim programie kształcenia z zakresu sztucznej inteligencji „AI4Youth”, a także osiągnięciom swoich podopiecznych, zdobywających wyróżnienia lub laury w konkursach informatycznych.

Jednym z nich jest m.in. Radosław Wolański, twórca aplikacji która pozwala na eliminację wad postawy us osób pracujących w pozycji siedzącej. Jego "Antygarb" zyskał przed rokiem uznanie w konkursie AI4Youth.

- Podczas zajęć z młodzieżą zajmujemy się wykorzystaniem AI w medycynie, wykrywaniu niebezpiecznych zachowań albo w sterowaniu ruchem ulicznym. Pracujemy nad zbieraniem danych z danego zakresu, tworzymy wstępne algorytmy – opowiada Edyta Kowalska. - Mnie to kosztuje tylko troszeczkę czasu i poświęcenia, ale dla młodzieży to coś nowego, coś, z czym samodzielnie mieliby sporo trudności.

Firma Intel nagrodziła Edytkę Kowalską z ZSME w Tarnowie

W jej przypadku nie było tak, że informatyka interesowała się od dziecka. Bakcyla połknęła na studiach, kiedy zaczęła się fascynacja AI.

- Mąż się śmieje, że nie potrafiłabym ograniczać się do wykonywania tylko pensum nauczycielskiego. W moim zawodzie nie można stać w miejscu, trzeba iść z duchem technologii i zawodów przyszłości – podkreśla nauczycielka z tarnowskiego „elektryka”.

Edyta Kowalska znalazła się w gronie zaledwie trzech osób z całego świata wyróżnionych przez Intel tytułem najlepszych edukatorów AI.

- Sztuczna inteligencja ma olbrzymi potencjał, może przynieść ludzkości mnóstwo korzyści – podkreśla.

Tak wyglądał pierwszy dzień nowego roku szkolnego w Tarnowie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto