Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczeń z Tarnowa wymyślił program, który pomaga zapobiegać garbieniu się przed komputerem. "Antygarb" przyniósł mu nagrodę

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Radosław Wolański razem ze swoją nauczyciel informatyki z ZSME odebrał nagrodę podczas rozstrzygnięcia konkursu Al4Youth za wymyśloną przez niego aplikację, która pozwala na eliminację wad postawy u osób pracujących w pozycji siedzącej
Radosław Wolański razem ze swoją nauczyciel informatyki z ZSME odebrał nagrodę podczas rozstrzygnięcia konkursu Al4Youth za wymyśloną przez niego aplikację, która pozwala na eliminację wad postawy u osób pracujących w pozycji siedzącej Archiwum prywatne
Pomysł na aplikację, która pozwala na eliminację wad postawy u osób pracujących w pozycji siedzącej, zrodził się w głowie Radka w czasie pandemii. Do wymyślenia współczesnego odpowiednika popularnego „pajączka”, zapobiegającego garbieniu się ucznia z Tarnowa zainspirowała nauka zdalna.

Tarnowianin w gronie laureatów Al4Youth

Radosław Wolański jest uczniem klasy III technikum informatycznego w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych przy ul. Szujskiego w Tarnowie.

Wymyślona przez niego aplikacja znalazła się w gronie pięciu innowatorskich projektów, które mogą mieć praktyczne zastosowanie w życiu, nagrodzonych podczas ogólnopolskiego konkursu Al4Youth, adresowanego do uczniów i nauczycieli szkół średnich.

W rywalizacji wzięło udział ponad 200 uczniów, zgłoszono 88 projektów z całego kraju. Uczestnicy mieli za zadanie opracować, a następie wykonać prace, które będą oparte o algorytmy sztucznej inteligencji.

- Wymyślona przeze mnie aplikacja oparta jest o kamery zamontowane w smartfonie lub w komputerze. Skierowana na osobę siedzącą przy biurku na bieżąco monitoruje jej postawę, a w sytuacji, kiedy ktoś zaczyna się garbić, informuje ją o tym, wysyłając komunikaty pisemne i dźwiękowe – wyjaśnia Radosław Wolański.

Rolę „strażnika” pełni w tym przypadku sztuczna inteligencja, którą tarnowianin wykorzystał do swojego projektu, opierając go o wymyślony przez siebie algorytm.

Swój projekt nazwał Antygarb, gdyż podobnie, jak tradycyjny pajączek zakładany na plecy, pomagać ma w utrzymywaniu właściwej postawy w czasie siedzenia przy biurku i zapobiegać garbieniu się.

- Pandemia zwróciła moją uwagę na to, jak poważny i wręcz powszechny jest to problem. Ludzie coraz więcej czasu spędzają przed komputerami w biurach, ale również w domach. Przykładem nie tylko nauka, ale też praca zdalna, która nie zakończyła się wraz z pandemią, gdyż wiele osób wciąż w ten sposób wykonuje swoje obowiązki zawodowe – mówi Radek.

Talentowi z Tarnowa marzą mu się kolejne ciekawe projekty

Informatyką i programowaniem pasjonuje się już od szkoły podstawowej. Na swoim koncie ma różne ciekawe projekty, ale najbardziej dumny jest z tego, który dał mu sukces w konkursie Al4Youth.

Marzy, że jego aplikacja będzie powszechnie dostępna i każdy będzie mógł ją ściągnąć na telefon lub używać poprzez stronę internetową. Już myśli o kolejnych projektach, które mogłyby być użyteczne na co dzień.

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji zmagań młodych programistów odbyło się na początku listopada w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w Warszawie. Radek wrócił ze stolicy z nagrodami rzeczowymi, te trafiły także do szkoły, w której się uczy. Razem z nim podczas uroczystej gali obecna była Edyta Kowalska, opiekun i nauczycielka informatycznych przedmiotów w ZSME.

- Jestem przekonany, że program Al4Youth będzie inspiracją do działania i przyczyni się do powstania i realizacji nowatorskich rozwiązań. Zachęci też do podejmowania odważnych decyzji, na przykład do rozpoczęcia działalności startupowej – mówił podczas ogłoszenia wyników konkursu Piotr Uściński, wiceminister Rozwoju i Technologii.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto