Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN pokaże w Tarnowie wyjątkową wystawę „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej”

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Wystawa zostanie przeniesiona z krakowskich plant do Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie.
Wystawa zostanie przeniesiona z krakowskich plant do Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie. Janusz Ślęzak/IPN
W piątek (1 września) w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie zostanie otwarta wystawa „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Niezwykła wystawa w tarnowskim w oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie

Tematem wystawy, która w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej pojawi się w Tarnowie, są rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni. Ekspozycję przygotowali pracownicy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, a ostatnio prezentowana była a krakowskich Plantach.

Wystawa składa się z 27 plansz podzielonych na dwie części.

- W pierwszej ukazano zasięg rozliczeń w poszczególnych krajach Europy, w tym również na terenie podzielonych Niemiec i Austrii. W drugiej znalazły się przykłady zbrodni i odpowiedzialnych za nie osób, które nigdy nie stanęły przed sądem lub zostały uniewinnione nawet mimo obciążających zeznań, lub dowodów winy. Opisy przygotowano w językach polskim i angielskim - informuje Janusz Ślęzak, asystent prasowy Oddziału IPN w Krakowie.

W ekspozycji wykorzystano fotografie z sześćdziesięciu różnych źródeł. Wśród nich są zdjęcia z archiwum IPN oraz materiały pochodzące z bibliotek, muzeów, miejsc pamięci (np. byłych obozów koncentracyjnych), archiwów państwowych i miejskich, instytutów naukowych i agencji prasowych z Austrii, Belgii, Danii, Grecji, Holandii, Izraela, Kanady, Łotwy, Francji, Norwegii, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch. Spora część materiałów pochodzi z niemieckich archiwów (Bundesarchiv oraz archiwów regionalnych).

Autorek scenariusza wystawy jest dr Michał Zawisza, a przy jej tworzeniu współpracował także z: Edytę Krężołek, Iloną Religa-Gola i Jakubem Mularczykiem. Projekt graficzny opracowała Urszula Smoleń, a recenzentem wystawy jest dr. Paweł Kosiński.

Otwarcie wystawy w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci przy ul. Mościckiego 29 Tarnowie nastąpi 1 września o godz. 12. W wydarzeniu weźmie udział m.in. r Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie.

Ekspozycję w Tarnowie można oglądać do 19 września.

Zabytkowy budynek szpitala Szczeklika w Tarnowie zostanie uratowany!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto