Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa Azoty nie chce sprzedać Orlenowi spółki w Puławach. Tak brzmi uchwała zarządu firmy, który powołuje się na wewnętrzne analizy

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Zarząd Grupy Azoty uznał, że potencjalna sprzedaż zakładów w „Puławach” byłaby niezasadna
Zarząd Grupy Azoty uznał, że potencjalna sprzedaż zakładów w „Puławach” byłaby niezasadna Andrzej Skórka
Grupa Azoty nie zamierza sprzedawać udziałów w zakładach w Puławach – tak wynika z komunikatu wydanego w poniedziałek (20 listopada) po południu przez spółkę. Największa firma regionu tarnowskiego podejmie rozmowy z Orlenem w sprawie zaprzestania działań dotyczących potencjalnej transakcji.

Zarząd Grupy Azoty w poniedziałek (20 listopada) podjął uchwałę „w zakresie podjęcia rozmów z Orlen S.A. w kierunku zaprzestania działań dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.”. Decyzja weszła w życie z chwilą podjęcia.

Zarząd Grupy Azoty: sprzedaż Puław niezasadna

- Zakończone przez zewnętrzną firmę doradczą analizy, uwzględniające uwarunkowania rynkowe i płynące z nich jednoznaczne rekomendacje o charakterze strategicznym, nie dają podstaw do kontynuowania rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Puławy przez Orlen S.A. - mówi Marek wadowski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Orlen ogłosił zainteresowanie możliwością zakupu Zakładów Azotowych w Puławach, największej spółki wchodzącej w skład Grupy Azoty, niespełna pół roku temu.

Puławy to największy producent nawozów w GA, z kolei Orlen jest już właścicielem Anwilu we Włocławku z tej samej branży. Zdaniem prezesa Orlenu Daniela Obajtka fuzja spółek miała skutkować wzrostem efektywności produkcji i pozwolić skuteczniej reagować na potrzeby rynku.

Opór w Tarnowie przeciwko osłabianiu Grupy Azoty

Ewentualna sprzedaż najcenniejszej ze spółek Grupy Azoty jest od miesięcy w Tarnowie tematem gorących dyskusji. Przeciwko ewentualnej transakcji opowiedziała się część związków zawodowych działających w tarnowskiej spółce. Latem tarnowska rada miejska, głosami większości rajców przyjęła apel do parlamentarzystów o "uniknięcie ewentualnej utraty części aktywów Spółki Grupa Azoty S.A. z siedzibą w Tarnowie". Sprawa była również dyskutowana na forum małopolskiego sejmiku, tu jednak rezolucję poparła mniejszość.

Olbrzymie straty Grupy Azoty

Niepokoje budzi również niezwykle trudna sytuacja tarnowskiej spółki. Po trzech kwartałach 2023 roku szacuje się, że Grupa Azoty zanotowała stratę w wysokości ponad 1,8 miliarda złotych.

Zarząd tłumaczy to przede wszystkim wysokimi cenami gazu, energii elektrycznej i węgla, a także niskimi cenami produktów.

Informuje, że zaobserwowano w trzecim kwartale wzrost popytu w segmencie Agro i częściowo w segmencie Chemia. Październik był czwartym z rzędu miesiącem ze wzrostem produkcji nawozów w spółce.

- Kontynuujemy dalsze, szersze analizy, które pozwolą opracować kolejne działania prowadzące do powrotu grupy kapitałowej na ścieżkę odbudowy jej wartości rynkowej. Równolegle realizujemy działania nastawione na dalszą optymalizację naszych biznesów oraz kontynuujemy rozmowy z instytucjami finansującymi. Stale monitorujemy rynek i dostosowujemy produkcję do aktualnego zapotrzebowania, które sukcesywnie w ostatnich miesiącach rośnie – podkreśla wiceprezes Wadowski.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek na platformie X (dawniej Twitter) podkreślił, że Grupa Orlen wciąż jest gotowa na przejęcia Puław. - Decyzja Zarządu Grupy Azoty o wstrzymaniu sprzedaży Zakładów Azotowych "Puławy" nie służy stabilizacji ich sytuacji finansowej oraz rynkowi nawozowemu, którego plany konsolidacyjne sięgają jeszcze ubiegłego wieku. Słusznośc konsolidacji pokazuje choćby dobra sytuacja Anwilu - napisał.

Nowe rondo na ulicy Szujskiego jeszcze w tym roku?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto