Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika wkracza na blokowiska w Tarnowie. Spółdzielnie zaoszczędzą na zużyciu energii, a lokatorzy na czynszach

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która jest największą w mieście, panele fotowoltaiczne zamontowała już na kilku budynkach
Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która jest największą w mieście, panele fotowoltaiczne zamontowała już na kilku budynkach archiwum Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Spółdzielnie mieszkaniowe w Tarnowie w dobie inflacji i rosnących cen energii elektrycznej szukają oszczędności. By, zmniejszyć rachunki za prąd, montują na budynkach panele fotowoltaiczne. Jedna z nich w planach ma nawet budowę farmy fotowoltaicznej.

Największa spółdzielnia w Tarnowie inwestuje w fotowoltaikę

Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, największa w mieście, panele fotowoltaiczne zamontowała już na kilku budynkach.

Są to wieżowce przy:

  • ul. Starodąbrowskiej 11, 13,15,
  • Westerplatte 13,
  • Marynarki Wojennej 10,
  • Bitwy pod Studziankami 8
  • oraz na budynku przy ul. Sowińskiego 14, gdzie mieści się administracja TSM.

- Inwestycja w fotowoltaikę może ograniczyć kolejne podwyżki czynszów, które przy obecnym wzroście kosztów są nieuniknione – podkreśla Krzysztof Piotrowski, zastępca prezesa ds. technicznych w TSM.

Inwestycję w fotowoltaikę spółdzielnia rozpoczęła dwa lata temu w ramach premii termomodernizacyjnej, którą otrzymała, wykonując ocieplenie bloków. Dzięki temu - jak podkreślają władze TSM - montaż paneli fotowoltaicznych praktycznie nic spółdzielni nie kosztował.

Panele zasilają wyłącznie części wspólne w bloku - klatki schodowe oraz windy. Na wieżowcach, choćby przy ulicy Starodąbrowskiej, już widać oszczędności. - Płacimy tam tylko abonament za prąd – podkreśla Krzysztof Piotrowski.

Obecnie instalacja fotowoltaiczna ma powstać na bloku Westerplatte 15. Tam inwestycja w połowie będzie finansowana z Banku Gospodarstwa Krajowego. Termomodernizacje i związany z nim montaż paneli dla wszystkich właścicieli mieszkań za każdym razem oznacza jednak dopłatę do funduszu remontowego na okres 10 lat. Jej wysokość zależy m.in. od aktualnych kosztów inwestycji.

Moda na fotowoltaikę wkracza także do innych spółdzielni

Instalację fotowoltaiczną zamontowała we wrześniu ubiegłego roku na dachach budynków gospodarczych także Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jaskółka”.

Dzięki takiemu rozwiązaniu rachunki za prąd w skali roku w budynku spółdzielni zmniejszyły się o 73 procent. W planach jest montaż paneli fotowoltaicznych na blokach przy ulicy Lwowskiej, Skowronków, Kościuszki i Osiedlu Zielonym.

- Myślimy wyłącznie o wysokich budynkach tam, gdzie są windy. Zaproponujemy takie rozwiązanie mieszkańcom i zobaczymy. Chcielibyśmy uzyskać dofinansowanie na instalację, a resztę pokryć z funduszu remontowego – podkreśla Roman Kusek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaskółka”.

Możliwość i opłacalność instalacji paneli fotowoltaicznych na budynkach analizują także spółdzielnie Nadzieja i Śnieżka.

Tymczasem TSM myśli nawet o budowie farmy fotowoltaicznej, która mogłaby produkować prąd na potrzeby budynków spółdzielni w różnych częściach miasta. Miałaby zostać zlokalizowana na skarpach przy ulicy Marynarki Wojennej albo w rejonie Domu Kultury na Os. Westerplatte.

- Zmniejszenie kosztów własnych spowoduje, że nie będziemy musieli podnosić opłat mieszkańcom przy kolejnych wzrostach kosztów – podkreśla Krzysztof Piotrowski. Spółdzielnia liczy na dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W Tarnowie powstanie blok komunalny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto