Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kominy już tak nie dymią w elektrociepłowni Piaskówka w Tarnowie. Ostatni kocioł węglowy także będzie wycofywany. Zdjęcia

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W czwartek odbyła się konferencja podsumowująca trzy ostatnie lata działań związanych z modernizację elektrociepłowni "Piaskówka". Była to rzadka okazja do tego, aby zobaczyć instalację od środka. Więcej zdjęć w galerii!
W czwartek odbyła się konferencja podsumowująca trzy ostatnie lata działań związanych z modernizację elektrociepłowni "Piaskówka". Była to rzadka okazja do tego, aby zobaczyć instalację od środka. Więcej zdjęć w galerii! Paweł Chwał
Ograniczenie emisji pyłów aż o 95 procent, do tego znaczny spadek emisji dwutlenku węgla i siarki a także tlenku azotu oraz zmniejszenie zużycia węgla o ponad jedną trzecią to tylko część efektów modernizacji elektrociepłowni „Piaskówka”. Tarnowski MPEC już przymierza się do kolejnych inwestycji, które mają przynieść nie tylko wymiar proekologiczny ale także duże oszczędności, przy całkowitym wycofaniu się z węgla.

MPEC odchodzi od węgla, ale ogrzewa coraz więcej budynków w mieście

Stopniowe odchodzenie od węgla przez MPEC rozpoczęło się w 2021 roku, kiedy to jeden z kotłów przerobiono na gazowy. Rok później drugi z kotłów został wyłączony z użytku. W tym momencie na Piaskówce pracuje już tylko jeden kocioł węglowy, a zużycie czarnego paliwa spadło dzięki temu do niewiele ponad 23 tysięcy ton w całym 2023 roku.

Dla porównania, jeszcze w latach 90-tych, do ogrzania jednego miliona metrów kwadratowych budynków w Tarnowie podłączonych do miejskiej sieci w MPEC zużywano rocznie aż ponad 100 tysięcy ton węgla. Obecnie, MPEC ogrzewa ponad 2,2 mln m kw. budynków w mieście, a węgla zużywa niemal pięciokrotnie mniej. Związane jest to m.in. z koniecznością dostosowania źródeł wytwarzania ciepła do wymagań ochrony środowiska w zakresie emisji przemysłowych i poprawy standardów bezpieczeństwa ekologicznego procesów wytwarzania ciepła.

- Inwestycje, które poczynaliśmy, żeby spełnić warunki związane z emisją pyłów i spalin były konieczne do tego, aby elektrociepłownia mogła dalej pracować – przekonuje Tadeusz Sieńczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie.

W ramach modernizacji EC Piaskówka dla kotła węglowego wybudowano w ostatnich latach m.in. nowoczesne instalacje odpylania, a także odsiarczania spalin. Inwestycje były możliwe dzięki środkom pozyskanym przez spółkę z Narodowego a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu emisja dwutlenku siarki jest zgodna z wymogami dyrektyw unijnych.

Jednocześnie zwiększono zakup ciepła z Grupy Azoty do maksymalnego poziomu 30 MW.

Farma fotowoltaiczna, silnika gazowe i spalania odpadów

W planach na najbliższe lata spółka ma budowę instalacji kolektorów słonecznych w sąsiedztwie elektrociepłowni, a także montaż silników gazowych do skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, które w przyszłości mają całkowicie zastąpić kotły węglowe na działce przekazanej aportem przez miasto przy ul. Sadowej. Spółka uzyskała pozwolenie na budowę i ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Łączny koszt inwestycji to ponad 50 milionów złotych. MPEC wygrał ogłoszoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki aukcję na tzw. premię kogeneracyjną, uzyskując gwarancję dopłat do wytworzonej w module silników gazowych i sprzedanej energii elektrycznej. W ciągu 15 lat może liczyć na co najmniej 132 miliony złotych w formie premii.

Kolejną, planowaną na lata 2025-2027 ma być budowa spalarni odpadów, na którą spółka uzyskała decyzję środowiskową. Tę zakwestionowały wprawdzie organizacje ekologiczne, ale RDOŚ po zapoznaniu się z odwołaniami nie znalazł podstaw do uchylenia lub zmiany decyzji i 19 stycznia 2024 r. przekazał sprawę do rozpatrzenia przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

- MPEC jest w dobrej kondycji finansowej. Osiąga zyski z bieżącej działalności, co więcej generuje własne zasoby finansowe, które pozwalają realizować ta duże inwestycje. Te wszystkie niepokoje, które pojawiały się dwa trzy lata temu nie mają żadnego potwierdzenia w dzisiejszej sytuacji spółki - komentuje Roman Ciepiela, prezydent Tarno

wa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto