Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak mają wyglądać nowe mieszkania na wynajem, które powstaną m.in. w regionie tarnowskim. Ruszają nabory lokatorów. Mamy wizualizacje!

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Tak mają wyglądać budynki mieszkalne, w których powstanie ponad tysiąc mieszkań. Większość z nich powstanie w regionie tarnowskim
Tak mają wyglądać budynki mieszkalne, w których powstanie ponad tysiąc mieszkań. Większość z nich powstanie w regionie tarnowskim Wizualizacje/SIM Małopolska
Szesnaście małopolskich gmin - w większości z regionu tarnowskiego - które zrzeszone są w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej otrzymały 27 mln złotych dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na budowę 1,2 tys. mieszkań na wynajem. Trwają już przetargi na opracowanie projektów budynków mieszkalnych, a niektóry samorządy rozpoczynają już nabór lokatorów.

Tak prezentują się wizualizację szesnastu budynków w ramach SIM Małopolska

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Poziom dzietności na Świecie dramatycznie maleje

od 16 lat

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa powstała w połowie 2021 roku i należy do niej 16 małopolskich gmin. Spółkę tworzą: Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Ryglice, Tuchów, Borzęcin, Korzenna, Stary Sącz, Zakliczyn, Trzciana, Wierzchosławice, Miechów, Wieliczka, Brzesko, Ciężkowice, Gorlice i Rabka-Zdrój, które na swoim terenie zamierzają wznieść budynki mieszkalne dla ponad tysiąca rodzin. Program, którego pomysłodawcą jest Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, powstał z myślą o młodych ludziach, nieposiadających zdolności kredytowej, aby zaciągnąć pożyczkę na zakup mieszkania.

- Jest to program najbardziej atrakcyjny i w zasadzie chyba najlepszy jaki został do tej pory zainicjowany przez rząd - mówi Michał Lysy, prezes SIM Małopolska, której siedziba mieści się w Brzesku.

Nowe mieszkania w małopolskich gminach praktycznie bez wkładu samorządów

Budowa szesnastu budynków mieszkalnych będzie kosztowała w sumie około 300 milionów złotych. Samorządy jednak praktycznie nie będą ponosiły żadnych kosztów. Gminy musiały jedynie jako wkład własny do spółki wnieść działki, na których powstaną mieszkania. Na uruchomienie SIM-u otrzymały po 3 mln złotych z Krajowego Zasobu Nieruchomości. W ostatnich dniach otrzymały dodatkowo 27 mln złotych wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa .

- Kolejnych 35 procent kosztów całej inwestycji będzie pochodziło z funduszu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, 15 procent to partycypacja mieszkańców, a reszta zostanie uzupełniona preferencyjny kredytem ze Społecznego Budownictwa Czynszowego, który zaciągnie spółka - zaznacza Michał Lysy.

Obecnie trwają procedury przetargowe związane z wyłonieniem projektantów nowych budynków. Dokumentacja opracowana na bazie przygotowanych już koncepcji architektonicznych wraz z pozwoleniami na budowę powinna powstać do końca tego roku, a w przyszłym ruszyłyby prace budowlane.

Gminy już ogłaszają nabory na najem tanich mieszkań

Niektóry gminy już wkrótce rozpoczną nabór najemców. Jako jedni z pierwszych zrobią to w Dąbrowie Tarnowskiej. Będzie można się starać o 35 mieszkań, które będą zlokalizowane w budynku przy ul. Wyszyńskiego.

- Bierzemy pod uwagę dwanaście kryteriów, które będą różnie punktowane. Więcej dostaną ich na przykład osoby, które mieszkają bądź pracują na terenie naszej gminy, czy też osoby niepełnosprawne lub matki wychowujące samotnie dzieci - podkreśla Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Końcem sierpnia nabór najemców ruszy także w Ryglicach, gdzie dostępnych będzie 50 lokali. Proces będzie przebiegał w dwóch etapach.

- Pierwszy będzie skierowany wyłącznie do mieszkańców gminy Ryglice. Jeśli po nim zostaną wolne mieszkania, to rozszerzymy nabór także dla osób z innych gmin - zaznacza Paweł Augustyn, burmistrz Zakliczyna.

Wkład własny ponad możliwości mieszkańców?

Umowy z najemcami w ramach SIM będą podpisywane na czas nieokreślony. Przyszli lokatorzy muszą jednak pokryć koszt 15 proc. wartości budowy mieszkania. Przy obecnych kosztorysach jest to około 600-700 zł za mkw.

- To będzie dawało kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych, co w moim odczuciu może stanowić jakiś problem, bo jak popatrzymy na naszych mieszkańców, którzy poszukują mieszkania komunalnego i jakie możliwości finansowe mają, to może być ich nie stać na taką partycypację - mówi burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Atrakcyjna ma być jednak stawka czynszu, która nie przekroczy 14,63 zł za metr kwadratowy, a będzie zapewne niższa bo gminy mogą się starać o dopłaty do czynszu z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto