Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Tarnowska. Rynek do zmiany! Więcej betonu, czy zieleni? Mieszkańcy mają teraz wybierać [WIZUALIZACJE]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Dąbrowa Tarnowska. Rynek do zmiany! Więcej betonu, czy zieleni? Mieszkańcy mają teraz wybierać WIZUALIZACJE
Dąbrowa Tarnowska. Rynek do zmiany! Więcej betonu, czy zieleni? Mieszkańcy mają teraz wybierać WIZUALIZACJE
Po tym, jak wybudowano wreszcie obwodnicę Dąbrowy Tarnowskiej, a tiry przestały jeździć przez Rynek, urzędnicy wracają do pomysłu przebudowy placu. Pierwszy projekt jego zagospodarowania ma już ponad 10 lat, ale nie doczekał się realizacji. Teraz miasto sugeruje, by to mieszkańcy zdecydowali, jak powinno zmienić się centrum miasta.

FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy

Drugie podejście do przebudowy Rynku to efekt oddania w ubiegłym roku do użytku obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej. Ciężki i uciążliwy dla mieszkańców potok pojazdów wyniósł się z centrum miasta. Obecnie drogą obok dąbrowskiego rynku przejeżdża o wiele mniej samochodów. Otwarcie obwodnicy sprawiło również, że biegnący przez miasto fragment drogi krajowej nr 73 powinien wkrótce stać się drogą gminną.

- W ciągu najbliższych miesięcy będzie w naszych rękach. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście Rynku, bo pod tą drogą znajduje się mnóstwo różnej infrastruktury i wcześniej jakiekolwiek roboty były trudne do uzgodnienia - podkreśla Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Władze Dąbrowy Tarnowskiej mają już projekt Rynku, ale zdążył się on już zestarzeć

Projekt zagospodarowania rynku powstał w 2009 roku. Zakładał m.in. utwardzenie znacznej jego części płytami kamiennymi i kostką imitującą stary bruk. Planowano budowę kawiarni w kształcie małej rotundy z parasolami. Na placu przewidziano rzeźby z mosiądzu przedstawiające ludzi stojących przy studni, nabierających wodę i gawędzących, fontannę z “nosiwodą” oraz zaprzęg konny z wozem pełnym kwiatów.

Brak funduszy pokrzyżował jednak plany inwestycji. Władze miasta chcą teraz na bazie starego projektu stworzyć nową koncepcję przebudowy rynku.

- Projekt jest już lekko podstarzały i zmieniły się trochę oczekiwania mieszkańców. Teraz ludzie chcą więcej zieleni, a mniej betonowania. Są tacy, którzy mówią żeby nic nie zmieniać, bo to nasza historia, ale większość jednak, z tego co słyszymy, chce jednak, aby to miejsce wyglądało inaczej - zaznacza burmistrz Kaczmarski.

Mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej mogą przedstawić własny projekt Rynku

Urzędnicy chcą poznać zdanie mieszkańców i czekają na ich propozycje dotyczące zmian Rynku. Dąbrowianie mogą wybierać spośród kilku proponowanych wariantów przebudowy centrum miasta.

Pierwszy z nich, to przygotowany już projekt z 2009 roku. Drugi przewiduje zachowanie obecnego układy Rynku z drobną kosmetyką. Trzy kolejne warianty to zupełnie nowe wizje. Jedna zakłada stworzenie miejsca z dużą ilością zieleni oraz ograniczenia ruchu wokół plant, inna o miejscu rekreacji z sezonowym lodowiskiem czy stanicą rowerową. W kolejnym urzędnicy proponują budowę na Rynku małego amfiteatru.

Mieszkańcy mogą również złożyć do urzędu miejskiego własny projekt, nie sugerując się podpowiedziami.

- Wszystko będziemy brali pod uwagę - przekonuje Krzysztof Kaczmarski.

Samorząd ze stolicy Powiśla będzie starał się o dotację

Przebudowa Rynku, w zależności od wybranego wariantu, może kosztować od 5 do 7 mln zł, a realizacja inwestycji do najłatwiejszych należeć nie będzie.

- Jest w tym miejscu dużo infrastruktury energetycznej, zasilającej budynki. Więc jeśli myślimy o tej inwestycji, musimy w jej ramach na nowo podłączyć budynku mieszkalne i usługowe do sieci - zaznacza burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Samorząd stolicy Powiśla z własnego budżetu nie jest w stanie sfinansować tak kosztownej inwestycji. Władze miasta zgłosiły ją do tarczy antykryzysowej dla samorządów. Jeśli nie uda się zdobyć rządowej dotacji, będą starały się o fundusze unijne.

Warianty przebudowy dąbrowskiego Rynku

  • Wariant 1 - wybrana propozycja w roku 2009 – z rzeźbami: fontanna, nosiwoda i zaprzęg konnym oraz rotundą/kawiarnią, z zadaszonym wejściem od strony zachodniej
  • Wariant 2 - zachowanie obecnego układu zieleni z drobną kosmetyką ciągów komunikacyjnych
  • Wariant 3 - zupełnie nowa wizji Rynku (wymaga nowego projektu) - jako miejsca wypoczynku (duża ilość zieleni, kwiaty, krzewy, ograniczenie ruchu wokół plant)
  • Wariant 4 - zupełnie nowa wizja Rynku (wymaga nowego projektu) - miejsce do rekreacji (sezonowe lodowisko, fontanna płaska, stanica rowerowa, pkt. obsługi turystów)
  • Wariant 5 - zupełnie nowa wizja Rynku (wymaga nowego projektu) - jako miejsca spotkań (budowa amfiteatru/małej sceny do org. imprez, aranżacja miejsca pod pub/kawiarnię)
  • Wariant 6 - zupełnie nowa wizja Rynku (wymaga nowego projektu) – mam własny pomysł na Rynek Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej – opis z grafikami na [email protected]
  • Wariant 7 - Rynek nie wymaga żadnych zmian

Ankieta dotycząca wyboru odpowiedniego wariantu dostępna jest na stronie dabrawatar.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto