Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceniony biblista dokonał analizy Tory z Ośrodka Spotkań Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej. Zabytkowe zwoje przez lata ukrywano w Tuchowie

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W symbolicznym odczytywaniu dąbrowskiej Tory wziął udział ks. prof. Jan Brzegowy (na zdj. z prawej), ks. Ryszard Piasecki i Paweł Chojnowski.
W symbolicznym odczytywaniu dąbrowskiej Tory wziął udział ks. prof. Jan Brzegowy (na zdj. z prawej), ks. Ryszard Piasecki i Paweł Chojnowski. Ośrodek Spotkań Kultur
Znany i ceniony biblista ks. prof. Tadeusz Brzegowy dokonał analizy dwóch zwojów żydowskiej Tory, które znajdują się w Ośrodku Spotkań Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej. Są to jedne z ważniejszych eksponatów, które pozostały w stolicy Powiśla Dąbrowskieho po dawnej synagodze.

Ośrodek Spotkań Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej powstał w 2012 roku w obiekcie, gdzie przed laty znajdowała się synagoga. Mimo zupełnie innej funkcji budynek nie stracił dawnego klimatu. W środku nie brakuje pamiątek po kulturze żydowskiej m.in. ksiąg w języku hebrajskim z XVII i XVIII wieku.

Jednym z najcenniejszych eksponatów, który można podziwiać w ośrodku, są dwa zwoje Tory zapisana ręcznie, na pergaminie. Jednak szczególnie ciekawe są losy zwojów, jakie spotkały je po rozpoczęciu II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Redemptoryści strzegli Tory z Dąbrowy Tarnowskiej

Gdy wojska niemieckie wkroczyły do miasta, zajęły też budynek synagogi. Wewnątrz urządzili sobie magazyn. Zwoje Tory wciąż jednak znajdowały się w obiekcie. Prawdopodobnie na przełomie lat 1941 i 1942 zostały w tajemnicy przez okupantem wyniesione z synagogi.

- Tora została zabrana przez człowieka, nieznanego z nazwiska, prawdopodobnie niebędącego pochodzenia żydowskiego, ale wykazującego troskę o przedmioty kultu religijnego - zaznacza Paweł Chojnowski, dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury oraz kustosz Ośrodka Spotkań Kultur.

Zwoje zostały przewiezione do Tuchowa i oddane na przechowanie redemptorystom. Przy przekazywaniu Tory nie spisano żadnych dokumentów. Zrobiono tak pewnie ze względów bezpieczeństwa, ponieważ w tamtym czasie część klasztoru redemptorystów w Tuchowie zajęli na kwatery żołnierze niemieccy.

Wolą osoby, która przekazała Torę redemptorystom, było to, aby powróciła ona do dąbrowskiej synagogi, gdy to miejsce ponownie stanie się miejscem modlitwy.

Synagoga jednak nigdy takiej roli już później nie pełniła, a zwoje przechowywane były w tuchowskim klasztorze aż do 2011 roku. W związku z powstaniem Ośrodka Spotkań Kultur zakonnicy postanowili przekazać tam zabytkowy eksponat.

- Jakkolwiek budynek ten pełni obecnie funkcje muzealno-kulturalne, to zapewne w murach zabytkowej bożnicy niejeden raz zabrzmią słowa modlitwy krewnych rodzin Żydów z Dąbrowy Tarnowskiej, których prochy spoczywają na miejscowym cmentarzu. Mając to na uwadze, uznaliśmy, że Tora powinna wrócić na swe dawne miejsce - tłumaczył O. Kazimierz Piotrowski, który w 2011 roku przekazał Torę na ręce burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej.

Symboliczne czytanie zwojów przez cenionego biblistę

Tora jest dziś eksponowana w Sali Modlitw Ośrodka Spotkań Kultur. W ostatnich dniach analizą zwojów zajął się Ks.prof. Tadeusz Brzegowy. To znany i ceniony biblista, profesor teologii. Specjalizuje się w teologii Starego Testamentu, szczególnie w literaturze prorockiej oraz poezji biblijnej. Przez lata wykładał w tarnowskim seminarium oraz na Papieskiej Akademii Teologicznej.

W Dąbrowie Tarnowskiej dokonał symbolicznego czytania Tory. Po analizie stwierdził kompletność dwóch zwojów zawierających Pięcioksiąg Mojżesza i ich dobry stan techniczny jeśli chodzi o zdobne liternictwo hebrajskie i miejsca zszywania ręcznego części pergaminu.

- Dzięki temu udało się zweryfikować dotychczasowy stan wiedzy na temat tych cennych zasobów muzealnych byłej synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej, bo my mieliśmy wątpliwość czy dysponujemy kompletem czy tylko wybranymi księgami. Teraz potwierdziliśmy, że mamy cały Pięcioksiąg Mojżesza - podkreśla Paweł Chojnowski..

Małopolskie Centrum Chorób Zakaźnych w Dąbrowie Tarnowskiej już otwarte

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto