Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady Mechaniczne w Tarnowie zakończyły realizację kontraktu za 750 mln zł. Do polskiej armii trafiły ostatnie zestawy systemu "Pilica"

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Pierwsze zestawy "Pilicy" trafiły do polskiej armii w 2020 roku. W listopadzie 2023 zrealizowano ostatnie dostawy.
Pierwsze zestawy "Pilicy" trafiły do polskiej armii w 2020 roku. W listopadzie 2023 zrealizowano ostatnie dostawy. Aneta Gawle/ZM Tarnów
Konsorcjum firm zbrojeniowych należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, którego liderem są tarnowskie Zakłady Mechaniczne, zakończyło dostawy Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich "Pilica" do polskiej armii. Końcem listopada wojsku dostarczono ostatnie trzy z sześciu zestawów obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu.

Ważny kontrakt dla polskiego wojska

Kontrakt na "Pilicę" realizowany był od 2016 roku. Jego wykonawcą było konsorcjum firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Pit-Radwar, PCO oraz tarnowskie Zakłady Mechaniczne. Firmy produkowały poszczególne elementy systemu, a całość montowano w Tarnowie.

- System rakietowo-artyleryjski "Pilica" to jeden z najistotniejszych systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu. Fundament polskiego systemu obrony przeciwlotniczej - podkreśla Henryk Łabędź, prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

W ramach zrealizowanego kontraktu, wartego 750 mln zł, polskie wojsko otrzymało łącznie sześć systemów uzbrojenia. W skład pojedynczego zestawu wchodzi: 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowisko dowodzenia, stacja radiolokacyjna; 2 pojazdy transportowe oraz 2 pojazdy amunicyjne.

- PSR-A "Pilica" to jeden z podstawowych elementów najniższej warstwy wielowarstwowego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej budowanego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Warstwy, która co warto podkreślić, jest tworzona wyłącznie z elementów wytwarzanych siłami polskiego przemysłu. To bardzo nowoczesny i wciąż rozwojowy system, który zdobywa dobre recenzje użytkowników, czyli żołnierzy na co dzień obsługujących PSR-A "Pilica". To także przykład dobrej współpracy i optymalnego wykorzystania potencjału, jakim dysponujemy w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej - podkreśla prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek.

"Pilica" zostanie udoskonalona

Zakłady Mechaniczne wspólnie z innymi spółkami PSG mimo że zrealizowały kontrakt na Pilicę, to wciąż będą pracowały nad udoskonalaniem polskiej obrony przeciwlotniczej.

Postęp technologiczny oraz obserwacja konfliktu na Ukrainie sprawiły, że podjęto decyzję o udoskonaleniu "Pilicy", aby skuteczniej chronić polskie niebo. Dlatego też powstał projekt "Pilica+". W jego ramach podpisano nową umowę, która zakłada dostarczenie do polskiej armii 16 kolejnych zestawów, a także uzupełnienie sześciu, które zostały już wyprodukowane.

"Pilica+" będzie rozszerzona dodatkowo o wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu z brytyjskimi pociskami CAMM, armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną, a także stworzone przez tarnowskich konstruktorów systemy do zwalczania dronów.

Umowa podpisana z Agencją Uzbrojenia ma wartość blisko 3 miliardów złotych. Zdecydowana większość tych pieniędzy, bo prawie 2 miliardy trafią do lidera konsorcjum, czyli Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

Na hali przy ul. Gumniskiej będzie remont, bo dach zaczął przeciekać

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto