Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lusławicach koło Tarnowa mieszkał i tworzył swoje dzieła Krzysztof Penderecki. W klimatycznym dworze odnalazł swoje miejsce na ziemi

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W tym dworze w Lusławicach koło Zakliczyna mieszkał i tworzył Krzysztof Penderecki
W tym dworze w Lusławicach koło Zakliczyna mieszkał i tworzył Krzysztof Penderecki archiwum Robert Gąsiorek
W czwartek 23 listopada minęła 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Ten wybitny kompozytor był mocno związany z regionem tarnowskim. Mieszkał na co dzień w pięknym dworze w Lusławicach koło Tarnowa, który ocalił przed ruiną. Zobaczcie sami, w jakich warunkach mieszkał i pracował Maestro Krzysztof Penderecki.

W tym klimatycznym dworze pod Tarnowem mieszkał Krzysztof Penderecki

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

[przycisk_galeria]

Dwór z Lusławicach to typowa budowla z końca XVIII wieku. Niegdyś obok stały powozownia i oficyna, które jednak nie dotrwały do naszych czasów.

Wspaniała posiadłość w Lusławicach miała wybitnych właścicieli

Z historią Lusławic i dworu związanych jest sporo znanych postaci. Właściciele wsi sprowadzili tu arian, których jednym z przywódców był Faustyn Socyn. Powstało tu gimnazjum ariańskie, odbywały się zjazdy i synody. Pozostałością z tamtego okresu ma być stojący nieopodal dworu lamus, w którym działała ariańska drukarnia.

W latach 20-tych ub. wieku w lusławickim dworze mieszkał m.in. Jacek Malczewski, który założył tu szkółkę dla szczególnie uzdolnionych dzieci wiejskich, a w parku urządził swoją pracownię. Często portretował dwór i okoliczne pejzaże.

Ostatnimi przedwojennymi właścicielami dworu byli Maria i Adolf Vayhingerowie. Po wojnie majątek został skonfiskowany. Pozostawał w zapomnieniu do połowy lat 70.

W 1974 roku podupadający zabytek kupili Pendereccy. Dwór sypał się, od wilgoci zgniły podłogi, w pobliskim lamusie zawalone były stropy. 16-hektarowy park zarastały bezwartościowymi samosiejkami. Artysta wraz z małżonką zmienili to miejsce nie do poznania. Stworzyli piękny park z arboretum, w którym rośnie dziś blisko pięć tysięcy drzew.

- Mieszkać mogę wszędzie. Żyć – tylko w Lusławicach - mawiał Krzysztof Penderecki.

24 listopada 2021 roku całą posiadłość nabył Skarb Państwa. Teren, którym opiekuje się Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, kosztował ponad 18 mln zł. Dodatkowo za ponad 5 mln złotych nabyte zostało wyposażenie dworu, w którym mieszkali Pendereccy oraz wartości niematerialne, takie jak prawo do wizerunku artysty i licencje na wykorzystanie znaków towarowych związanych z Krzysztofem Pendereckim.

90. rocznica urodzin Maestro Krzysztofa Pendereckiego

W czwartek 23 listopada, a więc w dzień 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego zorganizowano Dzień Otwarty Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Odbywały się warsztaty edukacyjne „Penderecki przez dziurkę od klucza”, recital kameralny w lusławickim dworze, poprzedzony wcześniej grupowym zwiedzaniem zabytkowego budynku z przewodnikiem.

Piknik historyczny i podróż w czasie w Niedomicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto