MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To w tym domu urodził się Wincenty Witos! Wierzchosławice zdobyły dotację na remont ponad dwustuletniej wiejskiej chaty, krytej strzechą

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Stary dom Wincentego Witosa w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Budynek liczy ponad dwieście lat
Stary dom Wincentego Witosa w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Budynek liczy ponad dwieście lat Archiwum
Rodzinny dom Wincentego Witosa w Wierzchosławicach przejdzie konserwację, która pozwoli lepiej zabezpieczyć leciwy budynek przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Przy okazji odtworzony ma zostać płot wokół zagrody oraz obudowa stojącej przed budynkiem studni z żurawiem.

Odnowią dom Witosa na 150. rocznicę urodzin chłopskiego premiera

Decyzją rady gminy Wierzchosławice rok 2024 uchwalony został Rokiem Wincentego Witosa. Związane jest to z przypadającą niedawno 150. rocznicą urodzin legendarnego przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera II RP, który zaliczany jest do grona ojców niepodległości.

- Z tej okazji będą odbywać się różnego rodzaju uroczystości i wydarzenia. Postanowiliśmy jednak pójść krok dalej i zadbać o materialne ślady obecności Wincentego Witosa w naszej gminie. Jednym z nich jest między innymi jego rodzinny dom, który wymaga pilnego remontu – wyjaśnia Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic.

Stary dom Witosa liczy sobie blisko 210 lat. Świadczy o tym data: 1814 wyryta na jednej z drewnianych belek nad tzw. „izbą dymną”. To w nim chłopski premier przyszedł na świat i mieszkał do 1913 roku, zanim przeprowadził się do nowego gospodarstwa, które znajduje się przy drodze z Wierzchosławic do Radłowa (mieści się w nim obecnie główna siedziba muzeum jego imienia).

Szeroki zakres prac

Niszczejący budynek wraz z niedużą, czteroarową działką odkupiła na początku lat 70. rodzina Witosa. Został odremontowany i przeznaczony na cele muzealne. Obecnie pieczę nad nim sprawuje Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Witosa w Wierzchosławicach. To właśnie, z jego inicjatywy zorganizowana została dziesięć lat temu zbiórka na rzecz ratowania domu rodzinnego Witosa. Z zebranych wówczas środków udało się m.in. wyremontować przeciekający dach.

- Wykonany jest on ze strzechy, a to mało trwały budulec, stąd konieczna jest w kilku miejscach jej wymiana i uzupełnienie braków. Poza tym chcemy też zakonserwować drewniane ściany od zewnątrz i w środku oraz podłogę z gliny – wylicza Andrzej Mróz.

Gmina zdobyła na ten cel 90 tysięcy złotych z drugiego rozdania rządowych środków na ratowanie zabytków. W ramach zadania zabezpieczona ma zostać także zabytkowa lipa rosnąca na terenie zagrody przed rozszczepianiem konarów oraz planowane jest odtworzenie infrastruktury płotu i obudowa studni z żurawiem.

W domu zgromadzono szereg przedmiotów i urządzeń gospodarczych używanych na wsi za życia Witosa, które świadczą o poziomie kultury i pomysłowości gospodarskiej wierzchosławickich chłopów.

Pod Tarnowem powstanie muzeum ziemiaństwa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto