Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądać zapora w Ostrowie koło Tarnowa, która przegrodzi Dunajec! Budowa właśnie się rozpoczęła [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJA]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Elektrownia wodna na Dunajcu spowoduje spiętrzenie wody przez co zaleje ona popularną plażę przy moście w Ostrowie
Elektrownia wodna na Dunajcu spowoduje spiętrzenie wody przez co zaleje ona popularną plażę przy moście w Ostrowie archiwum
Ekolodzy domagają się natychmiastowego wstrzymania budowy małej elektrowni wodnej na Dunajcu w Ostrowie koło Tarnowa. Oprotestowywana latami inwestycja ruszyła w ostatnich dniach.

FLESZ - Prezes PKN Orlen o dywersyfikacji dostaw ropy

od 16 lat

O budowie małej elektrowni wodnej na Dunajcu w Ostrowie mówi się już od 2005 roku, ale plany inwestora z Bydgoszczy systematycznie były torpedowane przez organizacje ekologiczne. Skarżyli oni m.in. decyzję środowiskową, a także składali doniesienia do nadzoru budowlanego.

Po kilkunastoletniej batalii spółka MEW Ostrów uzyskała jednak wszystkie zezwolenia i w pierwszych dniach marca na lewym brzegu Dunajca pojawił się ciężki sprzęt budowlany. Na Dunajcu powstanie mała elektrownia wodna o mocy 2,5 MWh.

Elektrownia negatywnie wpłynie na środowisko?

Wstrzymania ledwo rozpoczętej inwestycji domagają się ekolodzy z Towarzystwa na rzecz Ziemi, którzy od początku sprzeciwiają się budowie elektrowni na Dunajcu. W poniedziałek (14 marca) skierowali do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek w tej sprawie. Ich zdaniem inwestycja jest sprzeczna z planem zadań ochronnych obszaru Natura 2000 Dolny Dunajec.

- Za głównie zagrożenia uznaje się w nich między innymi plany zabudowy Dunajca małą energetyką wodną oraz prace zmieniające geometrię koryta - podkreśla Robert Wawręty, wiceprezes Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

Ekolodzy zwracają uwagę, że decyzja środowiskowa dla elektrowni została wydana w 2008 roku bez sporządzania oceny oddziaływania na środowisko. A ich zdaniem wpływ elektrowni wodnej może okazać się katastrofalny, szczególnie dla niektórych gatunków ryb takich jak: głowacz białopłetłowy, boleń czy brzanka.

- Kiedy ryby będą chciały przekroczyć tę elektrownię, będą ginęły. Nawet najlepsze przepławki nigdy nie gwarantują, że wszystkie ryby zdołają ją pokonać - zaznacza Wawręty.

Jego obawy podzielają wędkarze z tarnowskiego okręgu PZW i zwrócili się do inwestora o spotkanie, aby wyjaśnił im szczegóły inwestycji.

- Już teraz na rzece znajduje się próg wodny, więc przy niskich stanach wody ryby mają problemy z jego pokonaniem, a teraz pojawi się kolejna przegroda - mówi Krzysztof Zakrzewski, dyrektor biura zarządu PZW w Tarnowie.

Plaże koło mostu w Ostrowie zostaną zalane

Elektrownia spowoduje spiętrzenie Dunajca, przez co pod wodą znajdą się popularne wśród tarnowian plaże koło mostu w Ostrowie, oblegane zwykle w upalne lato.

Jednak zdaniem Andrzeja Mroza, wójta gminy Wierzchosławice, dzięki elektrowni, Ostrów może zyskać nowe miejsce rekreacyjne. Myśli o stworzeniu piaszczystych plaż niedaleko wybudowanego niedawno ośrodka rekreacyjnego.

- Spiętrzenie wody sprawi, że powstanie zalew, nurt Dunajca zostanie wyhamowany i możemy wykorzystać go do celów rekreacyjnych - przekonuje samorządowiec.

Nie ukrywa również, że elektrownia przyniesie poważne wpływy do gminnego budżetu w postaci podatków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto