Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja środowiskowa na spalarnię śmieci w Tarnowie. Do budowy jednak jeszcze daleko, ekolodzy zapowiadają odwołanie

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
RDOŚ wydał decyzję środowiskową na spalarnię śmieci, która ma powstać obok elektrociepłowni Piaskówka.
RDOŚ wydał decyzję środowiskową na spalarnię śmieci, która ma powstać obok elektrociepłowni Piaskówka. MPEC/Dariusz Bloch
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Tarnowie wydała decyzję środowiskową na budowę spalarni odpadów w Tarnowie. To kluczowy dokument, dzięki któremu MPEC może rozpocząć przygotowania do realizacji inwestycji. Sprawy mogą się jednak jeszcze skomplikować, bo odwołanie od wydania decyzji środowiskowej zapowiadają ekolodzy.

MPEC już drugi raz musiał starać się o decyzję środowiskową na budowę spalarni. Pierwszy dokument w tej sprawie został początkiem minionego roku uchylony przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Stało się tak, ponieważ odwołania od decyzji składali przedstawiciele Towarzystwa na Rzecz Ziemi z Oświęcimia. Ekolodzy od początku są przeciwni inwestycji, którą planuje tarnowski MPEC.

Po wydaniu najnowszej decyzji środowiskowej również zapowiedzieli, że na pewno nie złożą broni.

- Będziemy się oczywiście odwoływać od tej decyzji - mówi Piotr Rymarowicz prezes TnRZ.

Ekolodzy: ta decyzja środowiskowa się nie utrzyma

Ekolodzy twierdzą, że spalarnia może mieć katastrofalne skutki dla środowiska. Chodzi przede wszystkim o toksyczne substancje chemiczne, które mają się dostawać ze spalarni do atmosfery.

Aktywiści mają też zastrzeżenia do procedur związanych z wydaniem obecnej decyzji środowiskowej.

- Mamy sporo zarzutów do tej decyzji i jestem spokojny o to, że ta decyzja się nie utrzyma. Postępowanie było teraz znacznie gorzej prowadzone od tego, które toczyło się poprzednio, w aktach sprawy jest niesamowity bałagan, brakuje nawet niektórych dokumentów. Nasz przedstawiciel będzie się zapoznawał z aktami w najbliższych dniach i wypunktujemy wszystkie nieprawidłowości - podkreśla Piotr Rymarowicz.

Budowie spalarni sprzeciwiają się również mieszkańcy osiedla Stalowego, w pobliżu którego planowana jest inwestycja. Obawiają się zanieczyszczeń i wpływu nowej instalacji na ich zdrowie. Prawdopodobnie również oni złożą odwołanie od decyzji środowiskowej.

MPEC ma już pewne źródło finansowana spalarni

Tarnowski MPEC mimo zapowiedzi o odwołaniach pochodzi ze spokojem do planowanej inwestycji.

- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową i będziemy brali udział w postępowaniu zgodnie z kolejnymi etapami jeśli takowe będą - zaznacza Magdalena Drobot z tarnowskiego MPEC.

Decyzja środowiska ma dla miejskiej spółki ogromne znaczenie również w związku z finansowaniem inwestycji. W marcu ubiegłego roku MPEC podpisał umowę z NFOŚiGW na dotację w wysokości 75 mln złotych oraz 175 mln zł preferencyjnej pożyczki, co w całości ma zostać przeznaczone na budowę spalarni.

W umowie widniał zapis, że te pieniądze trafią na konto MPEC jeśli w ciągu roku od jej podpisanie spółka uzyska decyzję środowiskową.

- Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że te środki zostaną utrzymane - podkreśla Magdalena Drobot.

Jeszcze raz muszą określić jak spalarnia będzie oddziaływać na środowisko

Jeśli wydana przez RDOŚ decyzja środowiskowa się uprawomocni, to MPEC i tak po sporządzeniu projektu inwestycji będzie musiał jeszcze raz przygotować raport oddziaływania na środowisko, co podkreślono w wydanej decyzji środowiskowej.

- W niniejszej decyzji stwierdzono konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, gdyż posiadane na etapie wydawania niniejszej decyzji dane na temat przedsięwzięcia nie są wyczerpujące i nie pozwalają wystarczająco ocenić jego oddziaływania na środowisko, co w szczególności dotyczy emisji gazów i pyłów do powietrza, emisji hałasu do środowiska, gospodarki wodno-ściekowej oraz gospodarki odpadami - czytamy w dokumencie wydanym przez RDOŚ.

MPEC chce wybudować instalację kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie przy ul. Spokojnej, obok elektrociepłowni Piaskówka. Rocznie spalarnia będzie mogła przetworzyć 40 tys. ton odpadów.

Według zapowiedzi władz Tarnowa po uruchomieniu instalacji ponad 30 proc. ciepła docierającego do mieszkań w Tarnowie miałoby powstawać w efekcie spalania odpadów.

Sylwester na Rynku w Tarnowie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto