Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni z Tarnowa podejmą decyzję w sprawie reparacji wojennych ze strony Niemiec. "W samym Tarnowie zginęło ponad 23 tysiące osób"

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W Tarnowie liczba ofiar niemieckiej okupacji wyniosła ponad 23 tysiące osób.
W Tarnowie liczba ofiar niemieckiej okupacji wyniosła ponad 23 tysiące osób. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie rajcy pochylą się nad uchwałą dotyczącą reparacji wojennych, jakich Polska domaga się od Niemiec. Jej autorami są przedstawiciele klubu PiS w tarnowskiej radzie. Podkreślają, że sam Tarnów poniósł straty w wyniku niemieckiej agresji, a później okupacji.

Przygotowana przez tarnowskich radnych PiS uchwała jest odpowiedzią na apel wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arkadiusza Mularczyka do polskich samorządów, aby wsparły działania rządu w ubieganiu się o odszkodowania wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację w latach 1939-1945.

Radni z Tarnowa podkreślają, że również miasto pod Górą św. Marcina w trakcie II wojny światowej zostało ciężko doświadczone przez agresję, a następnie okupację niemiecką.

- W samym Tarnowie zginęło ponad 23 tysiące osób. To tysiące osób zamordowanych, ale też tysiące, które straciły swoich bliskich. Mieliśmy do czynienia z likwidacją getta żydowskiego, były też straty materialne. W pierwszych dniach września bombardowano Państwową Fabrykę Zakładów Azotowych, później niszczono synagogi, budynki mieszkalne czy zbiory muzealne - mówi Mirosław Biedroń, szef klubu PiS w tarnowskiej radzie miejskiej.

Może być poprawka do uchwały

Przygotowana przez radnych PiS uchwała ma być wnioskiem popierającymi reparacje, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec oraz późniejszej okupacji.

- Myślę, że nie powinna ona budzić żadnych wątpliwości czy kontrowersji u pozostałych klubów zasiadających w radzie miejskiej - zaznacza Biedroń.

Niewykluczone jednak, że podczas sesji zgłoszone zostaną poprawki do przygotowanej przez radnych PiS uchwały. Taki krok rozważają rajcy z klubu Koalicji Obywatelskiej.

- Jestem jak najbardziej otwarty na możliwość uzyskania zadośćuczynienia, ale przez wszystkich agresorów i mam tutaj na myśli nazistowskie Niemcy, ale pamiętajmy również, że pierwszego września na Polskę napadła także faszystowska Słowacja, która idąc razem z armią niemiecką, niszczyła i demolowała Polskę. Nie zapominajmy też, że 17 września zaatakowała nas bolszewicka Rosja - podkreśla Zbigniew Kajpus, szef klubu KO w tarnowskiej radzie miejskiej.

Ile wyniosły straty Tarnowa?

W wyniku prac Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej oraz zaproszonych przez niego ekspertów oszacowano, że straty Polski poniesione w wyniku niemieckiej agresji wynoszą ponad sześć bilionów złotych.

Ile wynoszą straty w samym Tarnowie? Tego na razie nikt nie policzył.

- W tej chwili dobrze jeśli wykonamy pierwszy krok, czyli poprzemy te starania o reparacje. A o konkretnych wyliczeniach dotyczących Tarnowa warto pomyśleć, ale nie teraz - podkreśla Mirosław Biedroń.

Tarnowscy radni będą zajmować się uchwałą w sprawie reparacji na sesji w najbliższy czwartek 14 września.

W sercu Tarnowa powstała "Katedralna Jadłodzielnia", żeby nie marnować żywności

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto