Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pochodzą z Tarnowa i okolic, a dziś są znani w kraju i na świecie. Opuścili region i zostali sławnymi aktorami, sportowcami czy naukowcami

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Czytamy o nich w gazetach i internecie, oglądamy w telewizji, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawy z tego, że urodzili się w Tarnowie, bądź pochodzą z okolic. Przedstawiamy ludzi związanych z naszym regionem, którzy osiągają sukcesy i są rozpoznawalni w kraju i na świecie.
Czytamy o nich w gazetach i internecie, oglądamy w telewizji, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawy z tego, że urodzili się w Tarnowie, bądź pochodzą z okolic. Przedstawiamy ludzi związanych z naszym regionem, którzy osiągają sukcesy i są rozpoznawalni w kraju i na świecie. archiwum/Jacek Babicz
Tarnów nie jest wielkim miastem, ale również stąd pochodzą osoby, które osiągnęły sukcesy w różnych dziedzinach. Naukowcy, sportowcy czy aktorzy pochodzący z Tarnowa i okolic, pokazuję, że nawet z takiego miasta można się wybić i osiągnąć bardzo dużo. Przedstawiamy ludzi, którzy wychowali się w mieście nad Białą oraz w podtarnowskich miejscowościach, a dziś są znane w kraju i na świecie. Zobaczcie!

Robią wspaniałe kariery w kraju i na świecie, ale pochodzą z Tarnowa i okolic

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Historyczne postacie z Tarnowa

Z Tarnowa pochodziło też wiele znanych osób, które zapisały się z historii kraju, a nawet świata. Oto niektóre z nich:

  • Józef Bem (1794 – 1850) - generał wojsk polskich w powstaniu listopadowym, naczelny wódz armii węgierskiej wiosny ludów, bohater obu narodów, praktyk i teoretyk artylerii, założyciel w 1835 r. Polskiego Towarzystwa Politechnicznego w Paryżu, którego tradycje kontynuuje od 1945 roku Naczelna Organizacja Techniczna.
  • Roman Brandstaetter (1906 – 1987) pisarz katolicki, poeta, dramaturg, tłumacz, wybitny znawca Biblii
  • Jerzy Braun (1901 – 1975) - harcerz, poeta, pisarz, filozof, działacz polityczny, autor pieśni harcerskiej „Płonie ognisko w lesie”, napisanej w Tarnowie.
  • Kazimierz Brodziński (1791 – 1835) - poeta, tłumacz, publicysta, prekursor romantyzmu, historyk i teoretyk literatury, esteta i krytyk literacki, pedagog
  • Józef Władysław Krogulski (4.09.1815, Tarnów - 9.01.1842, Warszawa) - Kompozytor i pianista; koncertował już jako 10-letni chłopiec; odbył studia kompozytorskie u J. Elsnera i K. Kurpińskiego; osiadł w Warszawie, od 1838 prowadził tam chór w kościele Pijarów; pozostawił muzykę kościelną (10 mszy, kantaty, Miserere, Requiem, Oratorium na Wielki Piątek ), nadto zbliżone stylem do kompozycji F. Lessla utwory orkiestrowe i fortepianowe (m.in. 2 koncerty) oraz komediooperę Oj, żoneczko (Warszawa 1833).
  • Jan Szczepanik (1872-1926) - genialny technik, wynalazca fotografii kolorowej, prekursor telewizji, zwany polskim Edisonem.
  • Mark M. Dintenfass (1872-1933) - Urodzony w Tarnowie, skąd wyemigrował do USA pod koniec XIX w. Dintenfass współtworzył dwa studia filmowe – Universal i Warner Bros. Był jedynym człowiekiem, który stworzył dwa do dzisiaj istniejące, olbrzymie konglomeraty medialne. Wytwórnię Warner Brothers uratował od bankructwa, a Universal Studios nie powstałoby, gdyby Carl Laemmle i Pat Powers z Irlandii nie zaprosili do spółki Dintenfassa, który wniósł kapitał.

Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach hitem wakacji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto