Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaga oszustw w Tarnowie i regionie. Ich ofiarami coraz częściej padają nie tylko seniorzy, ale także młodsi mieszkańcy

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Oszuści wykorzystują przeróżne metody, by osiągnąć swój cel
Oszuści wykorzystują przeróżne metody, by osiągnąć swój cel archiwum PPG/zdjęcie ilustracyjne
Mimo wielu ostrzeżeń i apeli policjantów, oszuści wciąż wykorzystują swoje ofiary i wyłudzają od nich pieniądze. W Tarnowie i regionie z tygodnia na tydzień przybywa osób, które wpadły w ich sidła.

W ostatnich tygodniach praktycznie nie ma dnia, by ktoś z mieszkańców Tarnowa i regionu nie wpadł w sidła oszustów. Tarnowscy policjanci odbierają także mnóstwo telefonów dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy. Tych w tygodniu jest nawet kilkadziesiąt. Nie pomagają apele, odczytywanie komunikatów z ostrzeżeniami w kościołach, spotkania z policjantami w klubach seniora, akcje profilaktyczne w szkołach.

- Kreatywność oszustów nie zna granic. Robimy, co możemy, aby ostrzec seniorów, ale nie przynosi to takiego rezultatu, jakbyśmy chcieli, bo nadal sporo osób pada ich ofiarą. Mamy nawet takie przypadki, że zgłaszają się do nas seniorzy, którzy słyszeli komunikat w kościele, po czym dwa dni później dali się oszukać - mówi asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie.

Oszuści znów zaatakowali mieszkańców Tarnowa i regionu

W ostatnich dniach oszuści nie oszczędzili 80-letniej tarnowianki, do której zadzwonił broker giełdowy i zaproponował szybki zysk po wpłacie na giełdzie kryptowalut. Kobieta skuszona dużym zarobkiem przekazała kontrolę nad swoim komputerem i pozwoliła na dostęp do swojej aplikacji bankowej za pośrednictwem aplikacji AnyDesk. 80-latka straciła niemalże 200 tysięcy złotych.

Nie tylko seniorzy tracą dorobek życia. Ofiarami oszustów stają się także coraz młodsze osoby. W podobny sposób co 80-latka z Tarnowa został oszukany 32-latek z powiatu tarnowskiego, który liczył na szybki zysk i myślał, że inwestuje pieniądze w kryptowaluty. Zamiast jednak zrobić, stracił 70 tys. zł.

Oszuści nie mają litości dla swoich ofiar

Oszuści wykorzystują przeróżne metody, by osiągnąć swój cel. Potrafią wybudzić osoby ze snu i żądać wydania pieniędzy, opowiadając niestworzone historie, łamiącym się głosem, który ma wzbudzić litość. Włamują się na konto, podszywają się na portalach społecznościowych pod znajomych i proszą o BLIKA. Przybywa także oszustw m.in. na tzw. covida, wnuczka czy fałszywego policjanta. Na te ostatnie metody dają się nabrać głównie seniorzy.

- Osoby starsze przekazują pieniądze przestępcom, którzy żerują na ich łatwowierności, oszukują, niejednokrotnie zabierając dorobek ich życia – mówi mł. insp. Robert Michalik, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jak podaje policja, w całej Małopolsce w poprzednim roku w sidła oszustów wpadło 450 seniorów, którzy przekazali pieniądze w kwocie ponad 14 mln zł. W regionie tarnowskim tylko w styczniu policja odnotowała, że mieszkańcy przekazali oszustom milion złotych.

Kolejna seniorka z Tarnowa oszukana metodą "na covid"

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto