Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie podczas przebudowy Rynku w Wojniczu. W centralnej części placu odkopano studnię sprzed lat. Co stanie się z odkryciem?

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Studnię odkryto w pobliżu miejsca, gdzie powstaje fontanna.
Studnię odkryto w pobliżu miejsca, gdzie powstaje fontanna. Leszek Ząbkowski/wiceburmistrz Wojnicza
Podczas przebudowy Rynku w Wojniczu dokonano niezwykłego odkrycia. Obok miejsca, gdzie ma powstać fontanna, odkopano starą studnię. Trwa ustalanie jej historii, ale władze Wojnicza zapewniają jednak, że wyjątkowe odkrycie nie wpłynie na opóźnienia w pracach w centrum miasteczka.

Pod płytą Rynku w Wojniczu kryła się stara studnia

Prace związane z przebudową placu w centrum Wojnicza są już na zaawansowanym etapie, a w ostatnich dniach dokonano niezwykłego odkrycia. Podczas robót ziemnych, natrafiono na starą, ceglaną studnię.

- Pewnie byśmy jej nigdy nie odkryli, gdyby nie to, że w jej pobliżu przewidziana jest fontanna i trzeba było wykonać głębszy wykop - przyznaje Tadeusz Bąk, burmistrz Wojnicza.

Samorządowiec podkreśla, że starsi mieszkańcy miasteczka pamiętają jeszcze z opowiadań, że na Rynku znajdowała się studnia. Nikt jednak nie wiedział dokładnie, w którym miejscu. Teraz samorząd będzie próbował poznać historię odnalezionego obiektu. Z konserwatorem zabytków ustalono jednak, że nie będzie odbudowywana.

- Po zakończeniu remontu, na pewno zaznaczymy na płycie Rynku to, że pod powierzchnią znajduje się studnia. Mam nadzieję, że uda się poznać jej historię, dzięki czemu na specjalnej tablicy umieścimy o niej więcej informacji - zaznacza burmistrz Bąk.

Przekonuje, że niezwykłe odkrycie nie wpłynie na cały remont rynku.

- Nie będzie nam ona przeszkadzała w budowie, bo stoi troszeczkę z boku i bez problemu uda się wybudować drugą studnię dla potrzeb fontanny - podkreśla Tadeusz Bąk.

Przebudowa Rynku w Wojniczu ma się zakończyć końcem listopada tego roku. Inwestycja kosztować będzie w sumie 6,8 mln zł, z czego 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Tarnowskie Wodociągi przeprowadziły profilaktyczne badania wody pod kątem legionelli

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto