MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Andrzej Radzik. Był muzyczną legendą Tarnowa i wielkim propagatorem polskiego folkloru. Zostanie pochowany na Starym Cmentarzu

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Andrzej Radzik miał 84 lata
Andrzej Radzik miał 84 lata Archiwum CSM
Zmarł Andrzej Radzik, zasłużony dla tarnowskiej i polskiej kultury oraz wielki propagator rodzimego folkloru. Związany był przez lata z Domem Kultury Zakładów Azotowych, a następnie Mościckim Centrum Kultury oraz działającymi w nich zespołami: pieśni i tańca „Świerczkowiacy” oraz muzyczno-wokalnym „Czarne Jaskółki”. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek (27 października).

Folklor - wielka pasja Andrzeja Radzika

Największą pasją Andrzeja Radzika było podtrzymywanie tradycji i popularyzacja polskiego folkloru w muzyce, tańcu i pieśni. Współpracował ze znanymi choreografami oraz muzykami. W dorobku ma opracowania muzyczne i muzyczno-wokalne z wielu regionów Polski.

Opracowania muzyczne i aranżacje "Świerczkowiaków są w większości Jego dziełem. Zespół pod kierownictwem Andrzeja Radzika odnosił sukcesy na licznych festiwalach folklorystycznych w kraju i zagranicą. Do niezapomnianych należą podróże i koncerty m.in. w: Jugosławii, Hiszpanii, Algierii, Libii, Francji, Holandii i wielokrotnie na Węgrzech.

Od 1972 r. pracował przy Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych - jako konsultant i kierownik muzyczny zgrupowań. Był wykładowcą na warsztatach folklorystycznych organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół" w Nowym Sączu oraz w studium dla choreografów tańca ludowego organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Nowohuckie Centrum Kultury.

Swoje życie związał z Tarnowem i Mościcami

Pierwsze samodzielne kroki „w kulturze" stawiał jeszcze w Krakowie w 1959 roku, gdzie pracował w chórze mieszanym „PSSM", a w Skawinie w amatorskim ruchu artystycznym w Klubie Hutnika Huty Aluminium.

Swoją pracę w Domu Kultury Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach rozpoczął w 1965 r. Przez lata był nie tylko dyrektorem artystycznym „Świerczkowiaków”, ale wiele czasu poświęcał także zespołowi „Czarne Jaskółki" . Pracował z wokalistami i muzykami. Ten estradowy zespół przygotował w latach 1972 - 1978 widowiska estradowe „Kalejdoskop" cieszące się powodzeniem wśród tarnowskich odbiorców. Jaskółki brały udział także w popularnym wówczas cyklu „Kalendarz pamięci" prezentującym osobowości z Polski i Tarnowa.

Był pomysłodawcą klas artystycznych w których wprowadzono zajęcia taneczne, wokalne, muzyczne i plastyczne. W 1995 roku w Szkole Podstawowej Nr 20 w Tarnowie powstała pierwsza klasa artystyczna. Z czasem otwierano kolejne także o profilu folklorystycznym. W latach 1977-84 Andrzej Radzik współpracował z Tarnowskim Teatrem. Z prowadzonymi przez siebie zespołami muzycznymi w Domu Kultury Zakładów Azotowych oraz Mościckiej Fundacji Kultury uczestniczył w programach telewizyjnych, nagrywał w Polskim Radiu przede wszystkim przyśpiewki i muzykę regionalną, popularyzującą folklor krakowiaków wschodnich i szeroko pojętej Małopolski.

W 2023 roku Andrzej Radzik został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, oraz Srebrną Odznaką CIOFF International za wybitne zasługi dla polskiego folkloru muzycznego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek

Andrzej Radzik zmarł 21 października w wieku 84 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek (27 października). Msza św. żałobna odprawiona zostanie o godz. 12 w kościele Matki Bożej Szkaplerznej na Burku i poprzedzona będzie modlitwą różańcową. Dalsza część ceremonii będzie miała miejsce na Cmentarzu Starym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto