Nasza Loteria

Kawalerzyści wrócili na ulice Tarnowa. Jubileusz oddziału jazdy, który kontynuuje w mieście chlubne tradycje 5. Pułku Strzelców Konnych

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Kawalerzyści po uroczystościach jubileuszowych przejechali z tarnowskiego Rynku m.in. ulica Katedralną i Wałową w kierunku stadniny w Klikowej. Więcej zdjęć w galerii!
Kawalerzyści po uroczystościach jubileuszowych przejechali z tarnowskiego Rynku m.in. ulica Katedralną i Wałową w kierunku stadniny w Klikowej. Więcej zdjęć w galerii! Paweł Chwał
Ulicami Tarnowa przejechali niedzielę (1 października) kawalerzyści, wzbudzając ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów, którzy wybrali się na jesienny spacer. Barwnemu przejazdowi towarzyszyły uroczystości na Rynku oraz w stadninie w Klikowej związane z obchodami 20-lecia istnienia Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych, który w okresie międzywojennym stacjonował w mieście pod Górą św. Marcina.

Kultywują kawaleryjskie tradycje pułku, który stacjonował w Tarnowie

Tarnowski Oddział Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych to założona z inicjatywy pułkownika Zbigniewa Radonia ochotnicza formacja konna zrzeszona w ogólnopolskim stowarzyszeniu, którego członkowie za cel swojej działalności wzięli kontynuowanie chlubnych tradycji pułku oraz propagowanie w regionie tarnowskim jego bogatej historii. Członkowie oddziału regularnie uczestniczą w ważnych uroczystościach, które odbywają się na terenie miasta i powiatu. To dzięki nim możemy ponownie usłyszeć rżenie i stukot końskich kopyt, śpiewane żurwiejki (dowcipne, czasami uszczypliwe przyśpiewki kawaleryjskie) czy zobaczyć barwne mundury i proporce.

Tarnowscy strzelcy konni propagują historię i kultywują tradycje przedwojennego 5. Pułku Strzelców Konnych, stacjonującego w Tarnowie a następnie w Dębicy, którego dewizą było zawołanie : „Życie przeznaczyć Ojczyźnie”. Jak podkreślano podczas niedzielnych uroczystości - żołnierze 5. pułku dowiedli wierności Polsce walcząc ofiarnie między innymi w wojnie polsko-ukraińskiej w 1919 roku, polsko-bolszewickiej 1920 roku, we wrześniu 1939 roku oraz w oddziałach 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej.

Zgodnie z dewizą pułku oddział realizuje projekty na rzecz kształtowania postaw patriotycznych wśród społeczeństwa i młodzieży szkolnej, uczy szacunku do flagi państwowej, godła RP, symboli narodowych i wojskowych, oraz działa aktywnie w zakresie promowania obronności.

Współcześni tarnowscy strzelcy konni pamiętają o swoich bohaterskich poprzednikach. Z inicjatywy oddziału jazdy wmurowano m.in. tablice pamięci na frontonie kościoła misjonarzy w Tarnowie, który pełnił funkcję kościoła garnizonowego oraz na terenie Akademii Tarnowskiej, gdzie znajdowały się koszary kawaleryjskie. Stosowne tablice ustawiono także w Woźnikach na Górnym Śląsku, gdzie 5. PSK rozpoczął szlak bojowy podczas II wojny światowej, w Pańkowie pod Tarnawatką, gdzie stoczył ostatnią walkę w kampanii wrześniowej oraz w tarnowskiej Alei Dębów Katyńskich, gdzie upamiętniono 11 oficerów pułku zamordowanych w Katyniu i Charkowie.

Uroczystości 20-lecia oddziału jazdy na Rynku i w stadninie w Klikowej

Działalność oddziału jazdy oparta jest przede wszystkim na wolontariacie, pracy społecznej oraz wysiłku i osobistym zaangażowaniu członków. Od początku stowarzyszenie wspierają: powiat tarnowski i miasto Tarnów, dlatego przedstawiciele obu samorządów odebrali na tarnowskim Rynku specjalne, pamiątkowe szable, będące podziękowaniem za tę wieloletnią przychylność. Ci, po uroczystościach na Rynku i krótkim sformowaniu ruszyli konno w kierunku stadniny w Klikowej, przejeżdżając galopem m.in. ulicą Wałową, obok Grobu Nieznanego Żołnierza, ku uciesze licznie zebranych mieszkańców i turystów, którzy byli pod wrażeniem kawalerzystów i koni. W obchodach 20-lecia Tarnowskiego Oddziału Jazdy wzięli udział członkowie podobnych stowarzyszeń z innych małopolskich miast, m.in. z Krakowa i Biecza.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na terenie stadniny w Klikowej, gdzie połączona została ona z obchodami Hubertusa Tarnowskiego. O godz. 15 odprawiona została polowa msza św. Po niej planowane są pokazy szarży kawaleryjskiej oraz odbędzie się tradycyjna pogoń za lisem. Zwieńczeniem świętowania będzie rozpoczynające się o godz. 17 ognisko myśliwskie. Wstęp jest wolny.

Tak wyglądało ślubowanie uczniów klas mundurowych XVI LO na tarnowskim Rynku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto