Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Diuna: Część druga” będzie wyjątkowo piękna. Gdzie kręcono najnowszy film z Timotheem Chalametem? Lokacje filmowe na mapach

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Już 29 lutego 2024 premierę w Polsce będzie miała druga część epickiej dylogii „Diuna” w reżyserii Denisa Villeneuve z Timotheem Chalametem, Zendayą i Christopherem Walkenem w głównych rolach. Pierwsza część zachwyciła fanów niezwykłymi pejzażami. Przekonajcie się, gdzie kręcono Diunę 2 i zobaczcie lokacje filmowe na mapach!

Spis treści

Już 29 lutego premiera „Diuny 2”. Kogo zagra Christopher Walken?

„Diuna: Część druga” to kontynuacja kinowego przeboju z 2021 r. w reż. Denisa Villeneuve. Reżyser przeniósł na ekran słynną powieść Franka Herberta z 1965 r. Niełatwego zdania podjął się przed nim David Lynch („Diuna” z 1984 r.), ale to nowy film Villeneuve’go zdobył uznanie fanów i krytyków, otwierając drogę dla drugiej części.

Timothee Chalamet jako Paul Atryda w filmowej Diunie
Sprawdziliśmy, gdzie kręcono „Diunę 2”, nową megaprodukcję, której premiera w Polsce zaplanowana jest na 29 lutego 2024. Przekonajcie się, które miejsca na Ziemi posłużyły filmowcom za planetę Arrakis. Legendary Pictures, Villeneuve Films, Disruption Entertainment, materiały promocyjne, za IMDb

„Diuna: Część druga” kontynuuje historię Paula Atrydy, który staje na czele ludu Fremenów w wojnie przeciw rodowi Harkonnenów. Areną walki będzie – tak jak w poprzedniej części – pustynna planeta Arrakis, jedyne we wszechświecie źródło bezcennej przyprawy, której piaski nawiedzają gigantyczne czerwie.

W rolach głównych powrócą m.in. Timothee Chalamet, Rebecca Ferguson, Josh Brolin i Zendaya, a dołączą do nich np. Christopher Walken w roli Imperatora, Austin Butler i Florence Pugh.

Budżet filmu wyniósł 190 mln dolarów. Premiera w USA zaplanowana jest na 28 lutego 2024, a w Polsce na 29 lutego.

Czytaj też: Gdzie naprawdę kręcono najnowszy film o Indianie Jonesie? Grecja to nie Grecja, a Nowy Jork to nie Nowy Jork

Surowe piękno Diuny zachwyca fanów. Gdzie kręcono filmy?

Seria powieści z uniwersum „Diuny” zapewniła Frankowi Herbertowi stałe miejsce wśród najpoczytniejszych pisarzy science-fiction. To zasługa m.in. niezwykłego świata przedstawionego, który na kinowym ekranie wygląda wprost spektakularnie. Fani zachwycali się plenerami ukazanymi w pierwszej części „Diuny”, a druga część zapowiada się równie pięknie. Poniżej możecie obejrzeć trailer filmu:

Gdzie właściwie kręcono film „Diuna: Część druga”. Jakie miejsca stały się filmowa planetą Arrakis? Twórcy filmu zdradzili kilka kluczowych lokacji, w których robiono zdjęcia. Oto najważniejsze z nich:

Budapeszt

Wiele scen akcji nakręcono w studiu filmowym Origo w Budapeszcie. Studio filmowe nigdy nie wygląda tak dobrze, jak naturalne plenery, ale pozwala na większą kontrolę nad scenografią, oświetleniem, choreografią i ogólnie ułatwia zdjęcia.

Włochy

Wiadomo, że część zdjęć do „Diuny 2” wykonano we Włoszech, a konkretniej w niezwykłym grobowcu rodu Brionów w San Vito d’Altivole. Zaprojektowana przez Carlo Scarpę w latach 60. XX w. budowla przypomina wnętrze eleganckiego statku kosmicznego lub futurystycznego pałacu. Możliwe, że tu właśnie kręcono sceny z Imperatorem, w którego wciela się Christopher Walken.

Jordania

Piękne krajobrazy Jordanii „zagrały” planetę Arrakis. W dolinie Wadi Rum, bardzo zresztą popularnej wśród filmowców, kręcono sceny romantyczne między Paulem i Chani. Filmowcy i aktorzy musieli pracować w pośpiechu, by wykorzystać złotą godzinę, czyli czas tuż po świcie i przed zmierzchem, gdy światło słońca jest miękkie i szczególnie piękne.

Timothee Chalamet i Zendaya na planie filmu Diuna 2
Filmowa planeta Arrakis to tak naprawdę dwa różne kraje. Sceny romantyczne kręcone były w Wadi Rum w Jordanii. Legendary Pictures, Villeneuve Films, Disruption Entertainment, materiały promocyjne, za IMDb

Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Choć czerwie Arrakis to efekt CGI, sama filmowa pustynia jest bardzo realna. Większość scen na pustynnych nakręcono w okolicach Oazy Liwa w emiracie Abu Dhabi (ZEA).

Praca na prawdziwej pustyni daje filmowcom szansę na zrobienie wyjątkowo pięknych ujęć, ale nie jest łatwa. Aktorzy narzekali, że czasem temperatura na planie sięgała 48 stopni Celsjusza!

Atak czerwi pustynnych na planecie Arrakis, fotos z filmu Diuna 2
Atak pustynnych czerwi. Czerwie to efekt specjalny, ale pustynia jest prawdziwa - to okolice Oazy Liwa w ZEA. Legendary Pictures, Villeneuve Films, Disruption Entertainment, materiały promocyjne, za IMDb

Norwegia

Jest jeszcze jedna filmowa lokacja, o której często się zapomina. Kręcono tu sceny tylko do pierwszej części „Diuny”. Chodzi o wyspę i miasteczko Stadlandet w Norwegii, która „wcieliła się” w rodzinną planetę rodu Atrydów, Caladan. Fabuła drugiej części filmu raczej nie zabierze nas na powrót w to miejsce, ale warto je odnotować, na wypadek, gdybyście planowali rzeczywiście zwiedzić Europę i Afrykę śladami twórców dylogii.

Czytaj też: Co warto zobaczyć podczas urlopu w Jordanii? Starożytne budowle, pustynne krajobrazy i wiele więcej. To najlepsze atrakcje warte odwiedzenia

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: „Diuna: Część druga” będzie wyjątkowo piękna. Gdzie kręcono najnowszy film z Timotheem Chalametem? Lokacje filmowe na mapach - Strona Podróży

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto