Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brama do Starego Cmentarza w Tuchowie zostanie odnowiona. Samorząd otrzymał dotację na niezbędne prace na zabytkowej nekropolii

OPRAC.:
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W ramach inwestycji brama cmentarza zostanie odtworzona, a renowacji poddane zostanie ogrodzenie.
W ramach inwestycji brama cmentarza zostanie odtworzona, a renowacji poddane zostanie ogrodzenie. gmina Tuchów
Gmina Tuchów otrzymała unijne dofinansowanie na renowację bramy Starego Cmentarza. Dzięki pozyskanym środkom renowacji poddane zostanie także ogrodzenie okalającą zabytkową nekropolię.

Są pieniądze na ratowanie tuchowskiego zabytku

Pieniądze, które trafiły do tuchowskiego samorządu, pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie gmina dostała ponad 53 tysiące złotych. Pozwoli to na wierne odtworzenie drewnianej bramy Starego Cmentarza w Tuchowie, która znajduje się już w nie najlepszym stanie. Wykonana zostanie również renowacja ogrodzenia nekropolii zlokalizowanej na rogu ul. Widok i Mickiewicza. Cała inwestycja pochłonie ponad 87 tys. zł.

- Szczególną troską to miejsce otoczyli członkowie Towarzystwa Miłośników Tuchowa, którzy wielokrotnie organizowali zbiórki na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Dziękuję im za wytrwałość w swoich działaniach i cieszę się, że jako samorząd możemy również włączyć się w starania o zachowanie pamięci o osobach spoczywających na tym cmentarzu - podkreśla Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.

Na Starym Cmentarzu w Tuchowie spoczywają zasłużeni ludzie

Cmentarz założony został w 1825 r. po wprowadzeniu zakazu grzebania zmarłych na cmentarzach przykościelnych. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się pochówki z końca XV wieku. Na nekropolii spoczywa wielu zasłużonych mieszkańców Tuchowa i okolicy, w tym przedstawiciele rodów szlacheckich, powstańcy, ludzie kultury i nauki, rzemieślnicy, księża, a także zwykli mieszkańcy.

W 1890 powstał nowy cmentarz znajdujący się przy obecnej ul. Leśnej. Tam odbywały się już nowe pochówki i stara nekropolia przestała oficjalnie funkcjonować w 1900 roku. Jednak jeszcze 15 lat później utworzono tam cmentarz wojenny nr 161, w którym pochowano 86 żołnierzy armii rosyjskiej i 8 żołnierzy austro-węgierskich.

Piknik historyczny i podróż w czasie w Niedomicach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto